Wypożyczalnia międzybiblioteczna
- Biblioteka zapewnia pomoc w uzyskiwaniu materiałów z innych bibliotek krajowych w formie wypożyczeń międzybibliotecznych. Koszty techniczne z tym związane pokrywa czytelnik według załączonego cennika usług i opłat.
- O nadejściu zamówionych materiałów czytelnik otrzymuje zawiadomienie. Okres korzystania z nich, do którego czytelnik ma się bezwzględnie dostosować określa Biblioteka wypożyczająca. Realizacja zamówienia trwa średnio ok. 4 tygodni. Z zamówionych książek można korzystać jedynie na miejscu – w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce.
Nie wypożycza się czasopism, można jedynie zamówić odbitki kserograficzne konkretnych artykułów. Koszt sporządzenia odbitki uzależniony jest od cennika instytucji wykonującej kserokopię.
Opłata za wypożyczenia międzybiblioterczne:
- koszty manipulacyjne (koszt przesyłki, ustalenia miejsca poszukiwanego materiału) – 10 zł.
Zamówienia można składać na adres:
Ostrołęka, ul. Głowackiego 42, I piętro – Czytelnia główna
E-mail: czytelnia@mbpostroleka.pl
Tel.: 29 764 54 52
Dostęp do Internetu
Dostęp do Internetu jest bezpłatny.
Opłaty za wydruki komputerowe:
- za stronę formatu A-4 (jednolity tekst czarno-biały) – 0,50 zł
- w przypadku grafik, tabel (wydruk czarno-biały) – 1,00 zł
Na komputerach przeznaczonych dla czytelników korzystamy z wolnego oprogramowania Linux Mint i LibreOffice
Książka na telefon
REGULAMIN USŁUGI KSIĄŻKA NA TELEFON
świadczonej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Ostrołęce
§1
INFORMACJE WSTĘPNE
- Z usługi Książka na telefon mogą korzystać mieszkańcy Ostrołęki – osoby starsze, chore, samotne, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do Biblioteki.
- Dostawa i odbiór książek jest bezpłatna.
- Książki można zamawiać telefonicznie od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem czwartków) w godzinach 10.00 – 15.00 w bibliotekach na terenie miasta:
- Filia Osiedlowa nr 2 tel. 297667485
- Filia Osiedlowa nr 3 tel. 297644067
- Filia Osiedlowa nr 6 tel. 297140162
- Wypożyczalnia Zbiorów Specjalnych 29 764 21 51 wew.38
- Przy zapisie czytelnik powinien okazać dowód osobisty i wypełnić kartę zapisu oraz zobowiązać się podpisem do przestrzegania niniejszego Regulaminu.
- Z usługi Książka na telefon nie mogą korzystać czytelnicy, w domach których panuje choroba zakaźna.
§2
WYPOŻYCZANIE ZBIORÓW BIBLIOTECZNYCH
- Czytelnik jednorazowo może wypożyczyć 4 woluminy książek i 4 pozycje ze zbiorów specjalnych /np. książki mówione, kasety lub inne/ na okres 2 miesięcy.
- Termin zwrotu książek może być przesunięty o jeden miesiąc jeśli nie ma zapotrzebowania ze strony innych czytelników.
- Nie można wypożyczać książek z księgozbioru podręcznego i czasopism bieżących.
- Książki przywozi i odbiera pracownik Biblioteki.
§3
POSZANOWANIE I ZABEZPIECZENIE ZBIORÓW
- Czytelnik zobowiązany jest do poszanowania książek i innych zbiorów bibliotecznych, będących własnością społeczną.
- Powinien też zwracać uwagę na stan techniczny wypożyczonych książek, zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarzowi.
- Za szkody wynikłe z zagubienia lub zniszczenia książek odpowiada czytelnik. Wysokość odszkodowania ustala Bibliotekarz.
- Czytelnik za zgodą Bibliotekarza może dostarczyć zamiast zagubionej lub zniszczonej książki – inną książkę, nie mniejszej wartości, przydatną dla Biblioteki.
§4
POSTANOWIENIA KOŃCOWE.
- Pracownicy Bibliotek na prośbę Czytelnika udzielają informacji o zbiorach i pomagają w doborze książek.
- Czytelnik nie stosujący się postanowień Regulaminu może być czasowo a w szczególnych przypadkach na stałe pozbawiony prawa do korzystania ze zbiorów. Decyzję w tej sprawie podejmuje prowadzący usługę Bibliotekarz.
- Czytelnikowi przysługuje prawo odwołania się od decyzji do Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce.
- W sprawach nie objętych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy zawarte w Regulaminie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce.
Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem 15 marca 2017.
Oferta edukacyjna
LEKCJE BIBLIOTECZNE
Proponujemy Państwu, przygotowane przez naszych pracowników, trzy tematy lekcji bibliotecznych:
Czy znasz swoje miasto i swój region
W czasie lekcji prezentowane są różne źródła informacji na temat regionu począwszy od księgozbioru i dokumentów życia społecznego po katalogi i specjalistyczne bazy bibliograficzne. Uczniowie nabywają umiejętności korzystania z jak największej i różnorodnej ilości źródeł informacji o swojej miejscowości.
Bibliografia załącznikowa
Poprawne sporządzanie bibliografii załącznikowej oraz stosowanie przypisów bibliograficznych wymagane jest przede wszystkim od maturzystów. Uczniowie opracowując prezentację tematu pracy dyplomowej uczą się odnotowywać dane źródłowe materiałów, z których korzystali w pracy, opisywać źródła – książki, fragmenty, artykuły z czasopism, dokumenty elektroniczne itd.
Tradycyjne i elektroniczne źródła informacji
Lekcja ułatwia uczniom orientację w tradycyjnych bibliografiach, katalogach i kartotekach bibliotecznych oraz przygotowuje do korzystania w pracy z nowoczesnych technologii informacyjnych jak komputerowe bazy bibliograficzne, katalogi online bibliotek, portale i serwisy internetowe.
WYCIECZKI DO BIBLIOTEKI
Wycieczki zapoznają uczniów z ogólnymi zasadami korzystania z Biblioteki, udostępnianiem zbiorów znajdujących się w Wypożyczalni, Czytelni, Pracowni Zbiorów Regionalnych oraz Wypożyczalni Zbiorów Specjalnych. Przybliżają uczestnikom szeroko zakrojoną, prowadzoną przez Bibliotekę działalność kulturalno – edukacyjną oraz inne usługi (bezpłatne korzystanie z Internetu, kserowanie, drukowanie, itp.).
PREZENTACJE NAJCENNIEJSZYCH ZBIORÓW
Miejska Biblioteka Publiczna posiada cenny księgozbiór, z których najstarszy dokument – Księga Cechu Rybackiego w Ostrołęce, rękopis, spisywany był w XVII wieku! Podczas prezentacji uczniowie będą mogli zapoznać się z najstarszymi, najcenniejszymi i oryginalnymi zbiorami Biblioteki.
Wszystkich zainteresowanych tematami proponowanych lekcji bibliotecznych w MBP, także wycieczek do biblioteki prosimy o kontakt telefoniczny w celu ustalenia terminu zajęć:
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce ul. Głowackiego 42 – Dział Metodyki i Informacji
tel. 29 764-21-51 wew. 36, w godzinach od 8.00 do 16.00 na minimum 2 tygodnie przed planowaną datą wydarzenia.
Lista i tematyka lekcji nie jest ograniczona i może być poszerzana o sugestie ze strony zainteresowanych.