1 grudnia 2022 r. do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce, pełniącej zadania biblioteki powiatowej, licznie przybyli przedstawiciele bibliotek publicznych miasta i powiatu ostrołęckiego. Konferencja bibliotekarzy stała się przestrzenią do wymiany doświadczeń z zakresu uczestnictwa bibliotek w projektach o zasięgu krajowym lub lokalnym.
Wśród tematów konferencyjnych znalazły się prezentacje:
- Wpływ uczestnictwa zespołu z Centrum Kultury-Biblioteki i Sportu w Lelisie
w 4. rundzie Programu Rozwoju Bibliotek na modyfikację dotychczasowego funkcjonowania leliskiej biblioteki. - Gminna Biblioteka Publiczna w Rzekuniu w drodze do dostępności refleksje z przystąpienia i wstępnej realizacji projektu „Kultura bez barier” (PFRON).
- Zwiększenie dostępności oferty MGBP w Myszyńcu poprzez wykorzystanie XVIII-wiecznej Dzwonnicy do działań animacyjno-kulturalnych.
Natomiast podczas panelu dyskusyjnego „Biblioteka tzw. trzecim miejscem” z udziałem dyrektorów bibliotek publicznych z terenu powiatu ostrołęckiego, tj. Gminnej Biblioteki Publicznej w Kadzidle im. Wojciecha Woźniaka, Gminnej Biblioteka Publicznej w Goworowie Gminnej Biblioteki Publicznej w Czarni, Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerwinie oraz dyrektora Miejska Biblioteka Publiczna Ostrołęka poznaliśmy spojrzenia na koncepcję biblioteki jako „trzeciego miejsca” z perspektywy bibliotekarza z różnym stażem pracy, pracującego w bibliotekach funkcjonujących w odmiennych środowiskach lokalnych. Niemniej jednak z wypowiedzi wszystkich uczestników dyskusji możemy wywnioskować, że o tym czy biblioteka ma szanse stanowić tzw. „trzecie miejsce” dla użytkownika decyduje wiele aspektów. Jako decydujące warto wspomnieć tu: profesjonalną obsługę czytelnika/użytkownika, atmosferę panującą w bibliotece, bibliotekarza (nierzadko terapeutę i powiernika zwierzeń), konieczność diagnozy potrzeb, estetyczną przestrzeń, a także organizatora (możliwości budżetowe bibliotek).