Czym są biblioteki dla lokalnej społeczności oraz w jaką stronę powinny pójść te placówki – takie tematy poruszano podczas konferencji 23 września w MBP. Z wykładem pt. „Biblioteka publiczna jako lokalne centrum kultury, dokumentacji, pamięci” przyjechała dr hab. Jadwiga Sadowska, specjalistka od bibliografii i systemów wyszukiwawczych. Dr Katarzyna Zimnoch z Uniwersytetu w Białymstoku mówiła o „Integracyjnej roli bibliotek publicznych”.
– Bibliotece najbliżej jest do takich instytucji, jak: muzeum, archiwum, ośrodek kultury – powiedziała prof. Jadwiga Sadowska. – Dość blisko jest jej również do szkoły, zwłaszcza wyżej. Nieco dalej do teatru czy kina.
Dodała:
– Czy internet, w którym można znaleźć całe książki, spowoduje, że biblioteki znikną? Nie. Wiem to z obserwacji krajów, które mają znacznie bardziej rozwinięty internet. Nie ubywa im bibliotek.
Namawiała koleżanki i kolegów do wprowadzania w prace biblioteki wolontariuszy. Ich rola jest ważna zwłaszcza przy gromadzeniu archiwum lokalnego: zdjęć, wspomnień, prasy. Tu biblioteka nadal jest niezbędna.
Z kolei dr Katarzyna Zimnoch przedstawiła historię bibliotek jako miejsc, które służyły gromadzeniu i udostępnianiu intelektualnego dziedzictwa ludzkości, edukacji, rozrywce, integracji, awansowi społecznemu, rozwojowi demokracji. Przypomniała, że w Polsce biblioteki publiczne, czyli otwarte, istniały od renesansu.
Podkreślała kluczową rolę bibliotekarza:
– Profesor Jacek Wojciechowski mówił, że biblioteki porządkują informację na wejściu, czego na taką skalę nie robi nikt inny. Wyszukiwarki internetowe porządkują na wyjściu. Powszechne doinformowanie to mit. Biblioteka musi istnieć i to fizycznie, bo nie można jej zastąpić.
W konferencji uczestniczyli pracownicy MBP w Ostrołęce, dyrektorzy i pracownicy bibliotek gminnych powiatu ostrołęckiego oraz pracownicy Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego: Beata Golatowska, kierownik Oddziału Instrukcyjno-Metodycznego i Marcin Leszczyński.
Konferencja odbyła się w ramach projektu Narodowego Centrum Kultury, będącego Operatorem Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) na lata 2021-2025 BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność. Współorganizatorem był Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Konferencja rozpoczęła projekt „Biblioteka łączy pokolenia’ i jest częścią obchodów 85-lecia MBP.