VII Festiwal Literacki  im. Edwarda Kupiszewskiego  Kupiszewiada    Wrzesień-październik 2016 r.

Preludium Festiwalowe 15 – 21 września 2016Qs

15 września (czwartek), Qpiszewiada dzieciom – 2 spektakle Teatru ARLEKIN:godz. 9.30Zuzia (dla przedszkolaków) i godz. 11.00 - Nasz nowy przyjaciel Mambo  (uczniowie klas I SP) / MBP, ul. Głowackiego 42.

15 września (czwartek), godz. 18.00Wieczór w Arce z MARIĄ BRONIEWSKĄ-PIJANOWSKĄ i prezentacja książki 44739. Wspomnienie o Marii Zarębińskiej – aktorce. Wieczór prowadzi dr Karol Samsel (MBP, ul. Głowackiego 42).

16 września (piątek), godz. 13.00Popołudnie z prozą: „Czarnobylska modlitwa” Swietłany Aleksijewicz (Nagroda Nobla za 2015 r.). Rozmowy wokół książki i wokół tragedii czarnobylskiej, o życiu i śmierci w ziemi skażonej. Spotkanie prowadzi Jarosław Prusiński przy współudziale Karola Samsela  (Klub przy Studziennej, ul. Gomulickiego 13).

17 września (sobota), godz. 10.00 – 14.00  - Warsztaty literackie. Prowadzi dr Karol Samsel  (Klub przy Studziennej, ul. Gomulickiego 13).

19 - 21 września – Ostry Dyżur Literacki  czyli warsztaty czytelnicze i lekcje literackie (Klub przy Studziennej) wg oddzielnego harmonogramu.

20 września, godz. 14.00 – 18.00  Panel dyskusyjny  nt. „Wokół powieści Edwarda Kupiszewskiego pt. Wieczerza w Rajskiej Dolinie” –  prowadzą: dr Karol Samsel i mgr Aleksandra Chojnowska-wnuczka pisarza  (Klub przy Studziennej, ul. Gomulickiego 13).

Festiwal

22 września (czwartek) – w budynku MBP, ul. Głowackiego 42

• Godz. 11.30 - Debata literacka pt. „Humanizm w literaturze regionów” z udziałem pisarzy zaproszonych na Festiwal. Moderator dr Karol Samsel.
  • Godz. 16.00„31 odbić Ostrołęki”. Prezentacja wyjątkowego projektu autorskiego. (Krzysztof Mich – fotografie, Karol Samsel – wiersze i …… - muzyka).
  • Godz. 16.45Prezentacja książki Kazimierza Sopucha Dziennik pokładowy. Lata siedemdziesiąte.
  • Godz. 17.15 Minął rok w kaliskiej Łyżce. (najpiękniejsze strofy poezji w wyborze i interpretacji Jerzego Szukalskiego).
  • Godz. 18.00Wieczór w Arce: oficjalne otwarcie Festiwalu, otwarcie wystawy pt. „…byłem tu z wami….(Alfred Sierzputowski 1937-2015), prezentacje literackie, prezentacja numeru trzeciego Ostrołęckiego Rocznika Literackiego Przydroża, poetyckie debiuty Ostrołęki 2016:  Piotr Grzymałowski i Marcin Tomczak.
  • Godz. 19.45Koncert piosenki literackiej: Justyna Walczuk (wokal) i Mateusz Cwaliński (pianino).

23 września (piątek)

• Godz. 9.00 – 11.00Spotkania w szkołach w Ostrołęce i w okolicach (oddzielny harmonogram).
  • Godz. 9.30Warsztaty recytatorskie. Prowadzi Jerzy Szukalski (Centrum Kultury-Bibliotek i Sportu w Lelisie).
  • Godz. 11.00 - Poranek literacki przy Studziennej: Jarosław Klejnocki – poeta, publicysta, krytyk literacki, dyrektor Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza. Spotkanie prowadzi dr Karol Samsel. (Klub przy Studziennej, ul. Gomulickiego 13).
  • Godz. 13.30Biesiada literacka w Lelisie.

FESTCODA czyli zakończenie  FESTIWALU

27 września, godz. 18.00 - Wieczór w Arce: Piotr Grzymałowski i prezentacja książki poetyckiej Powidołki. Przemysław Zera: recital autorski piosenki literackiej. Wieczór prowadzi dr Karol Samsel. (MBP, ul. Głowackiego 42).

29 wrześniaSpektakle dla dzieci Teatru URWIS: godz. 10.30 Skrzacie opowieści (dla przedszkolaków) i godz. 12.00 Pipi – wędrowniczka  (dla klas II SP), ( MBP, ul. Głowackiego 42).

Ponadto organizatorzy zapraszają do udziału w Konkursie na wiersz lub esej inspirowany wydarzeniami Qpiszewiady 2016 lub twórczością jej gości (szczegóły w regulaminie).

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego, Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki, Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki.

Współpraca: Centrum Kultury-Bibliotek i Sportu w Lelisie.

Przy wsparciu samorządów: Miasta Ostrołęki i Powiatu Ostrołęckiego.

Pisarze zaproszeni, którzy potwierdzili swój udział w Festiwalu:

Joanna Brodowska (Ostrołęka)
Magdalena Domurad (Ostrołęka)
Piotr Grzymałowski (Ostrołęka)
Henryk Gała (Łomża)
Robert Kania (Warszawa)
Stanisław Kałucki  (Ostrołęka)
Jarosław Klejnocki (Warszawa)
Krzysztof Korotkich (Białystok)
Arkadiusz Kruczyk (Ostrołęka)
Tadeusz F. Machnowski (Ostrołęka)
Miłosz Kamil Manasterski (Warszawa)