19.11 (wtorek), godz. 18.00  Klub przy Studziennej – Biblioteka ul. Gomulickiego 13

Ostrołęcki Album Pamięci: ZYGMUNT DOBROWOLSKI herbu Doliwa (1913-1990)

Profesora łaciny wspomina córka Krystyna Psarska - Majkowska.

Dobrowolski

Zygmunt DOBROWOLSKI – mgr filologii klasycznej, długoletni zasłużony nauczyciel języka łacińskiego w I LO w Ostrołęce w l. 1949-1986. Popularnie zwany przez uczniów Quintusem. Pochodził z rodziny szlacheckiej osiadłej w Olicie (Litwa). Ukończył Wydział Humanistyczny na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas okupacji niemieckiej działał w ZWZ i  uczestniczył w tajnym nauczaniu. W marcu 1940 r. aresztowany przez gestapo. Był więziony w Działdowie, Warszawie i Krakowie, a następnie w  hitlerowskich obozach w Oświęcimiu i Mathausen-Ebensee.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki