9 października (wtorek), godz. 18.00  Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13

Spotkanie z cyklu: dr Karol SAMSEL i Jego Gość:  Robert Kania - autor książki poetyckiej pt. Wołynie.

Kania

Robert Kania
Urodzony w 1964. Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie oraz Wyższego Studium Zawodowego Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Autor dwóch tomików poetyckich: spot (2014; nominacja w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim Złoty Środek Poezji 2015 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku) oraz 39 haiku (2015). Prezes Polskiego Stowarzyszenia Haiku.
Robert Kania w swoich haiku stara się nawiązywać w wielu aspektach do klasyki: szkicowość, brak metafor, słowo odnoszące się do pory roku (kigo), zatrzymanie głosu (kireji), prostota, rezygnacja z nadmiaru słów, pozostawienie otwartej przestrzeni dla czytelnika, bazowanie na obserwacji. Lubi łączyć elementy przyrodnicze z relacjami, które dotyczą ludzi. Jednak często pisze w formie krótszej niż klasyczne 5-7-5 (a więc 17 sylab). Jego haiku są oszczędne, celne. Pobudzają wyobraźnię. Ich lektura to wyrafinowana przyjemność.

Projekt: Przystanek literacki Ostrołęka