12 września 2017 r. (wtorek), godz. 18.00  Klub przy Studziennej
(Biblioteka, ul. Gomulickiego 13)

img124

IV Spotkanie regionalne w Klubie przy Studziennej: Ksiądz kapelan Władysław Miegoń - bohater bitwy pod Ostrołęką podczas wojny polsko-rosyjskiej 1920 r.

Prelegent: mgr Grzegorz Korsak

Władysław Miegoń (1892-1942),  polski ksiądz katolicki, błogosławiony, oficer Marynarki Wojennej w randze starszego kapelana. Święcenia kapłańskie otrzymał 2 lutego 1915 r. Od 1919 r. w Marynarce Wojennej jako kapelan. Uczestniczył w walkach 1 batalionu morskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej (m.in. pod Ostrołęką), za co Marszałek Józef Piłsudski osobiście odznaczył go Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. 19 września 1939 r. dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał kolejno w Stalagu IX C Rothenburg i niemieckim obozie koncentracyjnym Buchenwald. W dniach 8 lipca – 15 października 1942 roku był więźniem numer 21 223 obozu koncentracyjnego Dachau i tam został zamęczony, a potem spalony. 13 czerwca 1999 r. papież Jan Paweł II beatyfikował ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia w grupie 108 błogosławionych męczenników.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki