23 maja 2017 r. (wtorek), godz. 18.00 Klub przy Studziennej (Biblioteka, Gomulickiego 13)

Klub przy Studziennej zaprasza na spotkanie regionalne pt. "Bitwa pod Ostrołęką 26 maja 1831 r.", prelekcja: mgr Grzegorz Korsak

BITWAS

Bitwa pod Ostrołęką 26 maja 1831 – jedna z najważniejszych bitew powstania listopadowego, w której główne siły wojsk polskich pod dowództwem gen. Jana Skrzyneckiego starły się z wojskami rosyjskimi Iwana Dybicza. W obronie Ostrołęki szczególnie wsławił się 4 pułk piechoty – słynni „Czwartacy” – dowodzeni przez gen. Ludwika Bogusławskiego. Do historii przeszedł słynny atak 4 baterii konnej ppułk. Józefa Bema, który uchronił Polaków - w krytycznym momencie - przed całkowitym rozbiciem.