25 kwietnia 2017 r. (wtorek), godz. 18 Klub przy Studziennej (Biblioteka, Gomulickiego 13)

Spotkania regionalne w Klubie przy Studziennej: BRAT ZENON ŻEBROWSKI – KURPIOWSKI APOSTOŁ JAPONII, prelekcja: mgr Grzegorz Korsak.

zenszen2s

Władysław Żebrowski  – Brat Zenon - misjonarz, franciszkanin. Ur.  ok. 1898 w Surowem,  gm. Czarnia, zm. 24 kwietnia 1982 w Tokio. W 1930 r. wyjechał z  Maksymilianem Kolbem  na misje do Japonii. Pozostał tam do końca życia. Niósł pomoc głównie osieroconym dzieciom i bezdomnym. Nie zostawił również bez pomocy mieszkańców Hiroszimy i Nagosaki po wybuchu atomowym. Cieszył się ogromnym zaufaniem i szacunkiem Japończyków (nazywany był przez nich bratem Zeno od jap. słowa zennō – wszechmocny). W 1969 został odznaczony przez cesarza Orderem Skarbu Świętego IV klasy.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki.