Daria Galant- powieściopisarka, poetka, reżyser. Miłośniczka koni. Autorka filmów dokumentalnych, scenariuszy, scenografii, kompozycji malarskich. Od kilku lat mieszka w Długosiodle w dworku „Olchowe łąki”, gdzie prowadzi dom pracy twórczej oraz stadninę koni.G2019D

Fot. Marta Baranowska.

Najnowszy film Darii Galant  W jasnym niebie przebywam jest filmem dającym nadzieję.  Widz oddala się z pośpiesznego świata i niezauważalnie dla siebie wchodzi w życie bohaterów. Realizacja zdjęć i sposób filmowania pozwala na uczestniczenie widza w próbach i zajęciach Teatru Doświadczalnego Teorii Białej Emocji, gdzie młodzi aktorzy w niezwykły sposób kontaktują się z końmi. Następnie kamera dokumentuje niezwykłe spotkania i wręcz intymne, osobiste rozmowy o życiu, trwaniu, zawalczeniu o szczęście. To film o sile woli i nierozerwalnych więzach miedzyludzkich. Niesie nową jakość patrzenia na życie i oczywiście - jak to w twórczości Darii Galant - wyśmienitą dawkę kina autorskiego.
Badaczka literatury i twórczości Darii Galant dr hab. Agnieszka Kuniczuk- Trzcinowicz z Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego w recenzji popremierowej (premiera filmu odbyła się 7 lutego 2019 r. w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu) pisze: "Reakcje widzów (sala pękała w szwach, trzeba było dostawiać krzesła, a niektórzy musieli oglądać na stojąco) w czasie i po projekcji potwierdzają, że nowy film Darii Galant spełnia postawione przez reżyserkę zadanie: daje do myślenia, w jasny sposób pokazuje ważny fragment kultury polskiej, zachęca do działania… Pytania osób zgromadzonych na sali i rozmowy kuluarowe po obejrzeniu filmu pokazują natomiast, jak potrzebne są tego typu produkcje, jak bardzo nasz współczesna umasowiona kultura potrzebuje działań, których orędowniczką jest Daria Galant”.

Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce