Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
20.03.2015, godz. 18.15 Tematem spotkania będzie twórczość Tadeusza Konwickiego..
Description slide 8.
logoMBPm

Zapraszamy w marcu   Czytaj więcej...

ACADEMICA - Zapraszamy do korzystania z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA. Jest to system, udostępniający bezpłatnie  ponad półtora miliona publikacji w wersji elektronicznej, tworzony i stale powiększany przez Bibliotekę Narodową w Warszawie. Czytaj więcej...

Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce zapraszają w marcu 2019 r.

5 marca (wtorek), godz. 18.00 –  Spotkanie z cyklu OSTROŁĘCKI ALBUM PAMIĘCI: LESZCZYŃSCY Z OSTROŁĘKI / Cukiernia pp. Leszczyńskich, ul. Głowackiego 14.

Cukiernia Leszczyńskich działa od 1918 r. w tym samym niemal miejscu. To nie tylko słodkości, które oferuje, ale to również bogata historia jednego z ostrołęckich rodów. Założyciel Cukierni Wacław Leszczyński przybył do Ostrołęki w 1918 r. z Sokołowa.

12 marca (wtorek), godz. 18.00 – Prezentacja najnowszej książki KAROLA SAMSELA pt. Autodafe 2 /Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.
KAROL SAMSEL - poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, ostrołęczanin. Autodafe 2 jest czternastą książką poetycką w jego dorobku twórczym. Książkę wydało szczecińskie wydawnictwo Forma.
Poematy Karola Samsela trzeba czytać inaczej. W innych wymiarach i nie według zasad, do których nas przyuczono. Bez zrozumienia. Trzeba się dać ponieść zgęszczonym asocjacjom, chaosom, które nosi pod czaszką tak zwany oczytany człowiek. Czy to znaczy, że należy się im poddawać? W żadnym wypadku. Trzeba stawiać opór, dawać odpór, bo dopiero w takim zderzeniu wyświetla się cień znaczenia albo wirująca gwiazda Nietzschego. To oznacza, że jest to poezja doświadczenia. /Piotr Mitzner/

14 marca (czwartek), godz. 18.00 – Prezentacja książki WITOLDA KUCZYŃSKIEGO z Czarni pt. Nasze dziedzictwo. /MBP, ul. Głowackiego 42.

WITOLD KUCZYŃSKI – pedagog, instruktor ds. folkloru i tańca, animator życia kulturalnego w Czarni i w regionie, pomysłodawca i realizator wielkich imprez folklorystycznych, np.  „Na łowy”. Niestrudzony popularyzator folkloru kurpiowskiego, kolekcjoner zdjęć i innych materiałów dokumentujących życie i folklor kurpiowski.  

15 marca (piątek), godz. 16.00-19.00 – Warsztaty literackie. Prowadzi dr Karol Samsel. / Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

19 marca (wtorek), godz. 18.00 – Spotkanie z cyklu ULICAMI WSPOMNIEŃ: WIELKA POWÓDZ W OSTROŁĘCE 1979, a także o wcześniejszych powodziach. Prezentacja zdjęć i filmów  z komentarzem historycznym dr. Jerzego Kijowskiego. / Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Można przynieść własne zdjęcia i podzielić się własnymi wspomnieniami z tamtych wydarzeń.

21 marca (czwartek), godz. 18.00 –   Ostrołęcka premiera filmu pt. W jasnym niebie przebywam. Po projekcji filmu dyskusja z udziałem reżysera DARII GALANT. //MBP, ul. Głowackiego 42.

Daria Galant- powieściopisarka, poetka, reżyser. Miłośniczka koni. Autorka filmów dokumentalnych, scenariuszy, scenografii, kompozycji malarskich. Od kilku lat mieszka w Długosiodle w dworku „Olchowe łąki”, gdzie prowadzi dom pracy twórczej oraz stadninę koni. Najnowszy film Darii Galant W jasnym niebie przebywam jest filmem dającym nadzieję.  Widz oddala się z pośpiesznego świata i niezauważalnie dla siebie wchodzi w życie bohaterów. To film o sile woli i nierozerwalnych więzach miedzyludzkich. Niesie nową jakość patrzenia na życie i oczywiście  wyśmienitą dawkę kina autorskiego.

26 marca (wtorek), godz. 18.00 - KAROL SAMSEL i Jego Gość : MAKSYMILIAN TCHOŃ. Spotkanie realizowane w ramach projektu Przystanek literacki Ostrołęka  /Klub przy Studziennej - Biblioteka ul. Gomulickiego 13.

Maksymilian Tchoń - (ur. 1987 roku w Tarnowie) – poeta, eseista i redaktor. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Stowarzyszenia Twórczego Artytyczno-Literackiego (STAL) z siedzibą w Krakowie. Redaktor Almanachu Literackiego Młodych Synekdocha. Redaktor naczelny internetowego czasopisma BibliotekaeSynƎkdochy. Jest inicjatorem spotkań poetyckich  Gentelmani poezji. Tłumaczony na język angielski. Zaangażowany w wolontariat krakowskiego oddziału Wolontariatu pomocy dzieciom. Autor wielu tomów poetyckich.

28 marca (czwartek), godz. 18.00 – W KLUBIE PODRÓŻNIKA: RUANDKA W AFRYCE, CZYLI Z PIEKŁA DO RAJU": Multimedialna relacja z podróży LESZKA SZCZASNEGO /MBP, ul. Głowackiego 42.

LESZEK SZCZASNY - fotograf, podróżnik, pisarz, filozof, społecznik, artysta, politolog, animator kulturalny, autor książki "Świat na wyciągnięcie ręki"... czyli jak to mówią: człowiek renesansu. Więcej na: www.leszekszczasny.pl.

Multimedialna relacja z wyprawy do serca Afryki, do Ruandy. To mały podrównikowy (k)raj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Piekło, jakim były bratobójcze walki pomiędzy Tutsi i Hutu w 1994 r. odchodzi powoli i skutecznie na drugi plan. Wraz z autorem odwiedzimy stolicę Kigali, zwaną Singapurem Afryki, spędzimy wigilię nad jeziorem Kivu, przy granicy z Kongiem. Na wsi z kolorowo poubieranymi pasterkami przemierzymy plantacje kawy i herbaty, zatańczymy na wiejskim weselu i festynach ludowych, odwiedzimy  rozśpiewane i roztańczone świątynie chrześcijańskie….

W trakcie spotkania będzie dostępna książka pt. Świat na wyciągnięcie ręki. Dzięki esencjonalnej i wciągającej narracji ma swój niepodrabialny styl. Jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje – zachęca do odkrywania świata na własną rękę. więcej o książce na:  www.leszekszczasny.pl.

29 marca (piątek), godz. 18.00 – Dyskusyjny Klub Książki:  Bóg rzeczy małych/ autorka Arundhati Roy   /Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

WYPOŻYCZALNIA GŁÓWNA POLECAbio2

Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zaprasza na wyjazd do Teatru Wielkiego w Warszawie  

w dniu 15 maja (środa) 2019 r. na operę pt. "Straszny Dwór"  Stanisława Moniuszki

Libretto: Jan Chęciński

W obsadzie: Miecznik  Adam Kruszewski, Hanna Edyta Piasecka, Jadwiga Elżbieta Wróblewska, Damazy Mateusz Zajdel, Stefan  Arnold Rutkowski, Zbigniew Wojtek Gierlach, Cześnikowa Anna Lubańska i inni.

Koszt wyjazdu od 155 zł do 200 zł  (bilet +autokar), dla emerytów 20% zniżki na bilet.

Zapisy do 12 lutego 2019 r.

Bliższe szczegóły i zapisy  Dział Gromadzenia Zbiorów MBP,
tel. 29 764 21 51 wew. 37.

war

Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich zaprasza na wyjazd do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku  

w dniu 31 marca (niedziela) 2019 r. na musical pt.: "Doktor Żywago"

W obsadzie:

Jurij Żywago Łukasz Zagrobelny / Rafał Drozd
Lara Guichard  Paulina Janczak / Agnieszka Przekupień / Anna Gigiel
Wiktor Komarowski  Tomasz Steciuk / Damian Aleksander / Dariusz Kordek
Pasza Antipow/Strielnikow  Tomasz Bacajewski / Marcin Wortmann / Bartłomiej Łochnicki
Tonia Gromieko  Monika Ziółkowska / Monika Bestecka / Dorota Białkowska
Aleksander Gromieko  Tomasz Madej / Grzegorz Pierczyński
Anna Gromieko  Anita Steciuk / Anna Sztejner
Muzyka: Lucy Simon
Twórcy:
Reżyseria: Jakub Szydłowski
Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Berniak
Scenografia: Mariusz Napierała


                Koszt wyjazdu (bilet +autokar)  wynosi od 90,00 zł do 120,00 zł 

                 Zapisy do 12 lutego 2019 r.

Bliższe szczegóły i zapisy:  Dział Gromadzenia Zbiorów MBP,
tel. 29 764 21 51 wew. 37

bia

Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki zapraszają w lutym 2019 r.


Sto lat temu 14 lutego 1919 r. zmarł w Warszawie WIKTOR GOMULICKI,  poeta, prozaik, bibliofil, patron MBP, urodzony w Ostrołęce 17.10.1848. Z tej okazji zapraszamy na debatę literacką i na otwarcie wystawy, obrazującej życie i działalność wielkiego ostrołęczanina.  Z Gomulickim i jego twórczością spotkamy się wielokrotnie w kolejnych miesiącach tego roku. Zaprosimy Państwa na spotkania z poezją i prozą Gomulickiego, na piknik literacki, a także na imieniny Wiktora. Dzieci i młodzież zaprosimy do udziału w konkursach, inspirowanych jego twórczością.  Szczegółowy program przekażemy już wkrótce.

5.02 (wtorek), godz.18.00 – Wieczór autorski MARII PAWŁOWSKIEJ i prezentacja książki pt. Wiersze dla Miłoszka  (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

MARIA PAWŁOWSKA – poetka i działacz kultury. Współpracuje z Fundacją Kulturalne Kurpie i Kołem Przyjaciół Teatru i Biblioteki przy MGBP w Myszyńcu. W 2010 r. wydała drukiem tomik wierszy pt. Jestem. Swoje wiersze publikowała w licznych antologiach i czasopismach, m.in.  w „Przydrożach”  i niemieckim magazynie polonijnym „Twoje Miasto”. Mieszka w Myszyńcu. Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich.

7.02 (czwartek), godz.18,00 – Prezentacja książki pt. „FELIETONY ANNY WOŁOSZ (MBP ul. Głowackiego 42)

ANNA WOŁOSZ – Dziennikarka, autorka publikacji, szczególnie o życiu kulturalnym i literackim w regionie. Współpracowała z Wojciechem Woźniakiem przy redagowaniu „Pracowni”. Obecnie związana z „Tygodnikiem Ostrołęckim”. Książkę pt. „Felietony” wydało Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki.  

12.02 (wtorek), godz. 18.00 Spotkanie z cyklu ULICAMI WSPOMNIEŃ : Lata dwudzieste, lata trzydzieste czyli wirtualny spacer po dawnej Ostrołęce (prezentacja zdjęć Ostrołęki z lat 1918-1939) (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

14.02 (czwartek), godz. 12.00 – Debata literacka nt. „WIKTOR GOMULICKI, poeta, prozaik, odkrywca C. Norwida” z udziałem prof. dr hab. Wiesława Rzońcy (Uniwersytet Warszawski) i dr. Karola Samsela (UW) „”   (MBP ul. Głowackiego 42).

WIKTOR GOMULICKI urodził się w Ostrołęce 17.10. 1848 r. – wybitny polski poeta, prozaik, bibliofil, był pierwszym który ogłosił wielkość Norwida. Zmarł 14 lutego 1919 r. (100). Debata otwiera Ostrołęcki Rok Wiktora Gomulickiego.

19.02 (wtorek) godz. 18.00 – Spotkanie z cyklu dr Karol Samsel i Jego gość: TOMASZ DALASIŃSKI (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

TOMASZ DALASIŃSKI (ur. 1986) – polski poeta, prozaik i badacz literatury.  Laureat Nagrody Głównej X Tyskiej Zimy Poetyckiej w 2010 (za projekt tomu Zeitmusik)  oraz nominowany do Nagrody Głównej XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina w 2008. Publikował na łamach m.in. Kresów, Czasu Kultury, Toposu, Frazy, Odry, Rity Baum, Wakatu, Zeszytów Poetyckich oraz Ha!artu. Redaktor naczelny półrocznika Inter-.Literatura-Krytyka-Kultura. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2014). Redaktor książek naukowych i krytycznych. Wydał 6 książek poetyckich, najnowsza to Większe (2018).
 

21.02 (czwatek),  godz. 18.00 – Wieczór poetycko-muzyczny z okazji Dnia Języka Narodowego  (MBP ul. Głowackiego 42).

22.02 (piątek), godz. 16.00 – 19.00 Warsztaty literackie prowadzi dr Karol Samsel.  (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

22.02 (piątek), godz. 18.15 - Pięćdziesiąte (jubileuszowe) spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI (Biblioteka dla Młodzieży, ul. Gomulickiego 13, I piętro)

26.02 (wtorek), godz. 18.00 -  Spotkanie  z cyklu „Ostrołęcki  ALBUM PAMIĘCI” – Wspomnienie  HENRYKA KRAUZEGO, ostrołęczanina, artysty –plastyka, pedagoga   (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

28.02 (czwartek), godz. 18.00  W KLUBIE PODRÓŻNIKA: „ALFABET IRANU, czyli nie bójmy się Persji” – multimedialna  pełna humoru, barwnych anegdot, nieznanych faktów i opowieści – relacja z podróży MICHAŁA SZULIMA. Spotkanie jest ilustrowane zdjęciami oraz filmami z podróży  (MBP ul. Głowackiego 42).

MICHAŁ SZULIM  - charyzmatyczny dziennikarz i autor audycji w Radiu Dla Ciebie, doświadczony podróżnik, współpracownik  pisma podróżniczego „All Inclusive”, twórca popularnej strony o podróżach: www.MiejsceZaMiejscem.pl , autor piosenek dla polskich artystów. Założyciel i lider zespołu Plateau, z którym nagrał 5 płyt i zagrał ponad 700 koncertów. Autor tekstów i kompozytor, pomysłodawca albumu „Projekt Grechuta”. Współpracował także z innymi artystami, m.in.: z Renatą Przemyk, Markiem Jackowskim, Martyną Jakubowicz, Adamem Nowakiem (Raz Dwa Trzy), Małgorzatą Ostrowską, Magdą Umer, Krzysztofem Kiljańskim. Współautor przeboju „Niebezpiecznie piękny świt”.

Poprowadzę moich słuchaczy w fascynujące miejsca: z dala od luksusowych hoteli, czy utartych szlaków. Przejedziemy się lokalnym transportem, poznamy opowieści miejscowych, zwyczaje i tamtejszą kuchnię...

Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki  zapraszają w styczniu  2019

10.01 (czwartek), godz. 18.00 –  WIECZÓR NOWOROCZNY : Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrołęce, prezentacja medialna wydarzeń 2018 r., herbatka noworoczna  (MBP, ul. Głowackiego 42).

17.01 (czwartek), godz. 18.00 – Wieczór autorski  JERZYNY BEATY BRYŁY i prezentacja  tomiku  wierszy pt. Chwile uważne oraz wystawa obrazów Jej autorstwa pt.  „Między marzeniami barw”. Autorka pochodzi z Ostrołęki, obecnie mieszka w Kaliszu (MBP, ul. Głowackiego 42).

JERZYNA BEATA BRYŁA, urodziła się w Ostrołęce, obecnie mieszka w  Kaliszu.  Z zawodu jest architektem  krajobrazu. Pracuje jako  nauczyciel przedmiotów zawodowych  o tematyce ogrodniczej (technikum ogrodnicze, technikum architektury krajobrazu, kursy florystyczne).  W chwilach wolnych  pisze wiersze i maluje  obrazy. Inspiracją jej twórczości poetyckiej i plastycznej często bywa krajobraz miejsca urodzenia.

18.01 (piątek), godz. 16.00 – 19.00 – Warsztaty literackie. Prowadzi dr KAROL SAMSEL (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

22.01 (wtorek), godz. 18.00 – Spotkanie z cyklu : dr Karol Samsel i jego gość: KAZIMIERZ BRAKONIECKI (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

KAZIMIERZ BRAKONIECKI - poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor, tłumacz literatury francuskiej, autor antologii literackich, animator kultury, kurator wystaw plastycznych. Mieszka w Olsztynie. Jako poeta debiutował w prasie literackiej w 1975. Wydał 9 książek poetyckich. Jego utwory tłumaczono na wiele języków, głównie na niemiecki, francuski i litewski. Twórczość Brakonieckiego obecna jest w licznych antologiach polskiej poezji współczesnej w kraju i za granicą. Współzałożyciel i współtwórca olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”  oraz Fundacji „Borussia” . Współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny pisma „Borussia. Kultura. Historia. Literatura”. Podczas spotkania zaprezentujemy najnowsze książki K. Brakonieckiego: Obrazy polskie i Cudoziemiec.

24.01 (czwartek), godz. 18.00 – Klub podróżnika: ARUN MILCARZ – multimedialne spotkanie z autorem książki pt. CZAD. W poszukiwaniu straconego… Podczas spotkania możliwość zakupu książki z autografem autora. Kupując książkę wspieramy akcję „Z dżungli na studia”  (MBP, ul. Głowackiego 42).

ARUN MILCARZ - niezależny reporter, podróżnik – eksperymentator,  autor książki o Czadzie, reportaży publikowanych w pismach podróżniczych i filmów dokumentalnych z podróży emitowanych m.in. w TVP1 i TVN. Odbył podróże do Ekwadoru, Indonezji, Papui-Nowej Gwinei, Mongolii, Czadu, na Syberię i Madagaskar, a także podróż autostopem z RPA do Libii. Za książkę o Czadzie otrzymał Nagrodę Magellana w kategorii najlepsza książka reportażowa. Twórca autorskiego Kabaretu Podróżniczego. Od wielu lat podróżuję z kamerą próbując dowiedzieć się, jak rzeczy mają się naprawdę. Działam przeważnie w pojedynkę, wnikając w życie ludzi. Dzięki odbytym podróżom wiem, że tylko przez doświadczenie pracy i wspólnego jedzenia można wejść w szczerą relację z drugim, odległym nam kulturowo człowiekiem. Poprzez pracę i mieszkanie z tubylcami, poznaję ich rodziny, codzienne życie i rytuały.

25.01 (piątek), godz. 18.15 – 49. spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI. Temat spotkania:  powieść: Śniadanie u Tiffaney’go – Trumana Capote. (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

31.01 (czwartek), godz. 18.00 – Prezentacja książki pt. Wpisani w życie Twoje Stanisławie. Wspomnienia o dr. Stanisławie Pajce.  - pod red. dr. Jerzego Kijowskiego (wydawca Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe (MBP, ul. Głowackiego 42).

9 grudnia 2018 r. minęła pierwsza rocznica śmierci STANISŁAWA PAJKI - doktora nauk humanistycznych, znanego i zasłużonego regionalisty, badacza i niestrudzonego popularyzatora  Kurpiowszczyzny. Był współzałożycielem Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego i Związku Kurpiów, autorem kilkunastu książek i ponad 600 artykułów.