Posłuchaj fragmentu Grobu Agamemnona Juliusza Słowackiego "NA TERMOPILACH" w wykonaniu Kuby Michalskiego.

Michal2

W listopadzie obchodzimy zarówno Święto Niepodległości jak i rocznicę Powstania Listopadowego. Słowacki napisał "Grób Agamemnona", gdy Polski nie było wśród wolnych państw, a "NA TERMOPILACH" to fragment tego wiersza z muzyką Kuby Michalskiego.

Poeta nawiązuje w nim z jednej strony do słynnej bitwy Spartan, z drugiej - do Powstania Listopadowego. W filmie do tego utworu Kuba Michalski wykorzystał obrazy słynnych malarzy (m.in.Kossaka, Davida i Malczewskiego) nawiązujące do wymienionych wydarzeń historycznych lub do twórczości Słowackiego.

Oto link do piosenki na YouTube:  https://youtu.be/UhJXKJ2-jOw