Miło jest nam poinformować, że  Biblioteka przystąpiła do projektu  „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących"  realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom LOGO MNiepełnosprawnym "Larix" im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministerstra  Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach  projektu Biblioteka otrzymała nieodpłatnie   urządzenie Czytak PLUS, które jest przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzące. Na podstawie umowy użyczenia nasza placówka będzie mogła wypożyczać Czytaka ososbom niewidomym i słabowidzącym.

Ponadto - na podstawie odrębnego porozumienia - Biblioteka otrzymała zbiór ponad 2300 cyfrowych książek mówionych. Zbiór ten będzie systematycznie uzupełniany dzięki działalności Stowarzyszenia "Larix. Niewidomi Czytelnicy Biblioteki będą mogli wypożyczać książki wraz z Czytakiem.

Dzięki wsparciu Ministerstra  Kultury Czytelnicy z dysfunkcją wzroku będą mieć łatwiejszy dostęp do książek nagranych w postaci audiobooków.logo m

Stowarzyszenie "Larix" od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących. We współpracy ze Stowarzyszeniem nasza Biblioteka będzie wciąż powiększać księgozbiór dostosowany dla osób z wadą wzroku.

Informacje ogólne o Czytaku Plus:

• odtwarza muzykę, książki i słuchowiska zapisane w formacie mp3, DAISY i formacie Czytaka a dzięki syntezatorowi mowy Ivona odczytuje również pliki tekstowe,
  • umożliwia zatrzymanie nagrania wraz z umieszczeniem w tym miejscu „zakładki”,
  • przewija nagranie,
  • umożliwia zwalnianie oraz przyspieszanie tempa nagrania,
  • przemieszcza się pomiędzy odcinkami lub zapisanymi książkami,
  • posiada pamięć wewnętrzną, wejście na karty SD, złącze USB, wejście na mikrofon, oraz wbudowany dyktafon,
  • posiada wbudowane radio FM,
  • posiada wbudowany głośnik i wejście na słuchawki, dzięki któremu można je podłączyć do sprzętu audio,
  • jest zasilane z wewnętrznego akumulatora lub zasilacza służącego jednocześnie jako ładowarka,
  • posiada smycz, która ułatwi korzystanie z niego w każdym miejscu.

Regulamin  Instrukcja  Oświadczenie

Katalog wg autorów  Katalog wg tytułów  Katalog wg sygnatury