1. Co obecnie mogę wypożyczyć z biblioteki i na jak długo?

Dostępne są książki z Wypożyczalni oraz kasety, płyty itp. ze Zbiorów Specjalnych. Książki są wypożyczane na 2 miesiące, zbiory specjalne na 2 tygodnie. Czytelnia wypożycza jedynie książki, na 2 tygodnie.

1. Chcę samodzielnie wybrać książkę. Czy to możliwe?

Czytelnicy nie mogą wejść między regały. Pomocy udzielą dyżurujący bibliotekarze,  doradzą również telefonicznie. Zachęcamy do korzystania z katalogów online na stronie www.mbpostroleka.pl  przed wizytą w bibliotece.

1. Czy mogę skorzystać z Czytelni lub Pracowni Zbiorów Regionalnych?

Obecnie Czytelnicy nie mogą wejść ani do Czytelni ani do Pracowni Zbiorów Regionalnych. Natomiast mogą zamówić do wypożyczenia książki z Czytelni (telefonicznie lub przez katalog online na stronie www.mbpostroleka.pl ) i odebrać je następnego dnia. Jeżeli jakaś pozycja nie jest przeznaczona do wypożyczania, można poprosić o zrobienie skanu, maksymalnie 22 strony.

1. Czy jest bezpośredni dostęp do czasopism oraz do stanowisk komputerowych?

Nie ma, Czytelnicy nie mogą wejść do Czytelni. Możliwe jest wykonanie skanu pojedynczego artykułu z czasopisma (po uprzednim zamówieniu przez telefon lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

1. Czy moja karta biblioteczna, wydana w filii, obowiązuje również w głównej siedzibie MBP?

Tak, nie ma znaczenia, gdzie karta została wydana,  w siedzibie głównej MBP czy w jednej z jej filii.

1. Mam przetrzymane książki. Czy zapłacę karę przy zwrocie?

Nie, do 15 czerwca obowiązuje amnestia .

1. Dlaczego zwroty książek są przy specjalnym stanowisku?

Wszystkie zwrócone pozycje muszą odbyć kwarantannę, 3 doby. Obowiązuje to wszystkie wypożyczone zbiory, również te z filii oraz z Wypożyczalni Zbiorów Specjalnych.

1. Potrzebuję lektur szkolnych. Gdzie mogę je wypożyczyć?

W Filii dla Dzieci i Młodzieży, w Wypożyczalni Głównej oraz w filiach osiedlowych (gdy zostaną otwarte). Wypożyczalnia  Zbiorów Specjalnych posiada audiobooki i ekranizacje.

1. Kiedy będą otwarte filie osiedlowe?

Filia Nr 2 oraz Filia Nr 3 są już otwarte. Pozostałe filie (Nr 1 i Nr 6) będą otwarte 2 czerwca.

1. Czy koniecznie muszę nosić rękawiczki i maseczkę?

Tak, jest to niezbędne. Gdyby Czytelnik bez rękawiczek i maseczki dotknął książki, trzeba by ją odesłać na kwarantannę.