W swoich zasobach Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce posiada kopię najstarszego czasopisma w naszym regionie - „Przeglądu Ostrołęckiego. Ilustrowanego tygodnika powiatów: łomżyńskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, szczuczyńskiego i wysoko- mazowieckiego”.
Tygodnik ukazywał się od 29 stycznia do 27 grudnia 1936 roku. Opatrzony został numerami od 3 do 52. Powstał jako jedno z dwóch przekształceń „Przeglądu Łomżyńskiego”. Redaktorem naczelnym był Witold Raganowicz. Jedynym znanym autorem artykułów, obok redaktora naczelnego, był Franciszek Gawroński. Większość tekstów podpisana była inicjałami lub napisana przez korespondentów z terenu. Pierwsza redakcja czasopisma znajdowała się w Ostrołęce przy ul. Kościuszki 68. Po przeniesieniu jej do Łomży na ul. Sienkiewicza, w Ostrołęce pozostawiono jedynie oddział przy ul. Farnej, a następnie na ul. Gomulickiego. Wydawcą był Upoważniony Komitet Wydawniczy, a redaktorem odpowiedzialnym Zygmunt Cybulski. Do numeru szesnastego czasopismo zawierało 9 stron, następnie objętość zmniejszono do 6 stron. Od nr 10 usunięto z podtytułu tygodnika wykaz powiatów, ale w składzie pozostawiono kroniki dotyczące poszczególnych regionów. „Przegląd Ostrołęcki” był jednym z wielu istniejących na terenie Mazowsza, organów prasowym obozu sanacji.
Na stronach tygodnika znajdują się teksty na temat polityki krajowej i międzynarodowej, działy specjalne dotyczące rolnictwa, gospodarki, oświaty, kultury, samorządu oraz informacje codzienne z poszczególnych powiatów. Proponujemy cykl najciekawszych artykułów wybranych głównie z Kroniki Ostrołęckiej. Dziś artykuł pt. Z karty historycznej o Ostrołęce zamieszczony na s. 4 w nr 14 „Przeglądu Ostrołęckiego”.
Źródło:
Gołota Janusz, „Przegląd Ostrołęcki” jako lokalny instrument sanacji, „Zeszyty Naukowe Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego” , 2012, nr. 26, s. 63-80.
Z karty historycznej o Ostrołęce, „Przegląd Ostrołęcki”, 1936, nr. 14, s. 4, kopia, Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Praca oświatowa w Garrnizonie - 7.czerwca 1936 r.
Uroczyste otwarcie przystani T-wa Wioślarskiego w 1936 r.
Jak brzmi tytuł filmu nakręcanego przez „Ufę” w Ostrołęce? Artykuł z 1936 r.
Obchody pierwszej rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego w 1936 r.
Wiersz wyszperany w 23 numerze „Przeglądu Ostrołęckiego” z 1936 r. pt. Z wiosną…
Źródło:
Z wiosną…, „Przegląd Ostrołęcki”, 1936, nr 23, s. 2, kopia, Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Artykuł pt. Z karty historycznej o Ostrołęce.
- Źródło:
- Z karty historycznej o Ostrołęce, „Przegląd Ostrołęcki”, 1936, nr. 14, s. 4, kopia, Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.