i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki

zapraszają w styczniu  2020

9.01 (czwartek), godz. 18.00 – WIECZÓR NOWOROCZNY dedykowany przyjaciołom biblioteki i książki. W programie: Minął rok, rok 2019 - prezentacja medialna najciekawszych wydarzeń, Koncert  Noworoczny – Kuba Michalski (gitara, wokal), Herbatka noworoczna  z niespodziankami (MBP, Głowackiego 42).

14.01 (wtorek), godz. 18.00 – TAJEMNICE I LEGENDY W BIOGRAFII KAZIMIERZA PUŁASKIEGO.  Prelekcja: Tadeusz Żebrowski (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron (ur. 4 marca  lub 6 marca 1745  w Warszawie, zm. 11 października 1779 pod Savannah) – bohater walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego,  jeden z dowódców i marszałek konfederacji barskiej, generał i bohater wojny o niepodległość USA, wolnomularz. Nazywany „ojcem amerykańskiej kawalerii”. W 2009 roku amerykański kongres przyznał mu honorowe obywatelstwo USA.

20.01 (poniedziałek), godz. 18.00 – Spotkanie z autorami nr 6 Ostrołęckiego Rocznika Literackiego „PRZYDROŻA”. Spotkanie prowadzi dr hab. Karol Samsel (MBP, ul. Głowackiego 42).

21.01 (wtorek), godz. 18.00 – POWSTANIE STYCZNIOWE 1863 R. NA KURPIACH. Prelekcja: Jerzy Dziewirski  (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

23.01 (czwartek), godz. 18.00 – Klub podróżnika: Podróż na kresy: GRODZIEŃSZCZYZNA. Relacja multimedialna z podróży sentymentalnej członków SPBiK (MBP, ul. Głowackiego 42).

25.01 (sobota), godz. 10.00 – 13.00 Warsztaty literackie. Prowadzi dr hab. Karol Samsel (Klub przy Studziennej – Biblioteka ul. Gomulickiego 13).

27.01 (poniedziałek), godz. 18.00 - Spotkanie z cyklu : dr Karol Samsel i jego gość:  MARCIN KRÓLIKOWSKI - laureat nagrody w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2018 za pracę Nieludzka ręka

(Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

Marcin Królikowski Polski poeta, Warszawiak.  Laureat nagrody głównej w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca za rok 2018 za pracę Nieludzka ręka, a także kilkunastu innych nagród literackich. Autor książki poetyckiej Opowieść dwunastopiętrowa. Grozy Poetyckie (Warszawa 2017). Publikował m.in. w biBLiotece, Frazie, Toposie. Uczestnik Dionizji 2017 i 2018.

„Na zbiór tekstów Marcina Królikowskiego składają się wiersze i krótkie utwory prozą, a granica między nimi nie zawsze jawi się jako czytelna i wyrazista. Oba światy (prozatorski i poetycki) łączy jednakże i zarazem dogłębnie przenika charakterystyczne dla naszej epoki doświadczenie poznawczej niepewności oraz poczucie zacierania się aksjologicznych konturów ludzkiej egzystencji. Realność miesza się tu z imaginacją, sen z rzeczywistością, przeszłość z dzisiejszym dniem, tęsknota za duchową czystością z zapisem kulturowej degrengolady i moralnego upadku. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w wykorzystywanym w tych utworach języku: gęstym od oryginalnych porównań i metafor, pełnym zaskakujących obrazowo-sytuacyjnych zestawień, semantycznych rozluźnień i zagęszczeń oraz składniowych powiązań i pęknięć. Zawarte w tym zbiorze teksty intrygują, poruszają (a bywa, że wzruszają także!); czasami wręcz prowokują, a z całą pewnością – niepokoją” (Kazimierz Nowosielski).

31.01 (piątek), godz. 18.15Spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI. Temat spotkaniaksiążka: Dom z dwiema wieżami. Maciej Zaremba Bielawski (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).