Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki zapraszają w listopadzie  2019 r.

• 4.11 (poniedziałek), godz. 12.00 – Debata nt. Wokół Innego świata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Prowadzący debatę prof. dr hab. Zbigniew CHOJNOWSKI (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) i dr hab. Karol SAMSEL (Uniwersytet Warszawski) /MBP ul. Głowackiego 42/ - współpraca z Zarządem Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Gustaw Herling-Grudziński (1919 - 2000) – polski pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu. Aresztowany przez NKWD po agresji ZSRR na Polskę, podczas próby przejścia niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej. Żołnierz w Armii gen. Andersa. Po wojnie dał się poznać jako krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przez cały okres PRL  pozostał na wygnaniu jako polski emigrant polityczny. Kawaler Orderu Orła Białego. Rok 2019 jest Rokiem Gustawa Herlinga – Grudzińskiego.

• 12.11 (wtorek), godz. 18.00 Ostrołęka w latach wojny i okupacji 1939-1945. Prelekcja: dr Jerzy Kijowski, Klub przy Studziennej – Biblioteka ul. Gomulickiego 13

• 18.11 (poniedziałek), godz. 18.00GUSTAW HERLING-GRUDZIŃSKI a SZTUKA. Prelekcja wzbogacona pokazem multimedialnym. Prowadzący: mgr Roksana GAWROŃSKA  i dr hab.  Karol SAMSEL, Klub przy Studziennej – Biblioteka ul. Gomulickiego 13 – współpraca: Oddział Ostrołęcki Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Prelekcja ma na celu przedstawienie kilku myśli historyka sztuki na temat twórczości literackiej odnoszącej się do sztuki, autorstwa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Będzie miała charakter popularnonaukowy. Poruszony zostanie wątek ekfrazy, ikonologii oraz biografizmu jako różnych przejawów w herlingowym pisaniu o sztuce. Podczas prezentacji zostaną ukazane dzieła sztuki opisywane lub wzmiankowane w utworach Herlinga-Grudzińskiego. Zostanie podjęta próba zestawienia sposobu pisania o sztuce jaki uprawiają historycy sztuki z tekstami, które pozostawił po sobie Grudziński. Słuchacze dowiedzą się o osobistych preferencjach i antypatiach Grudzińskiego w dziedzinie sztuk plastycznych. Poznają jego ulubione gatunki malarstwa i najbardziej podziwianych przez niego artystów.

Przykładowe utwory: Most, Sześć medalionów i srebrna szkatułka, Portret wenecki, Dziennik pisany nocą i inne

Roksana GAWROŃSKA -  mgr historii sztuki,  pracownik Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Uczestniczka grantu badawczego pt. HINC ITUR AD ASTRA. Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie 1919-1939. Monografia zespołowa – opracowanie publikacji  (rozdział poświęcony Wydziałowi Architektury USB w Wilnie, w druku). oraz zespołu opracowującego digitalizację Kartoteki Osobowej Emigracji Polskiej w ramach grantu NDAP.    Współpracowała przy organizacji wystaw w Polsce i za granicą. Autorka artykułów w czasopismach recenzowanych i publikacjach pokonferencyjnych. Obecnie pracuje nad rozprawą doktorską poświęconą zapomnianym rzeźbiarkom polskim – uczennicom Emile’a Antoine’a Bourdelle’a w Paryżu.

Dr hab. Karol SAMSEL- literaturoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Polonistyki, Zakład Literatury Romantyzmu), poeta, krytyk literacki. Zainteresowania naukowe: twórczość J. Conrada i C. Norwida, literatura epoki romantyzmu oraz literatura czasów wojny i okupacji.

Projekt: Ostrołęka czyta Herlinga-Grudzińskiego

• 19.11 (wtorek), godz. 18.00 – Ostrołęcki Album Pamięci: ZYGMUNT DOBROWOLSKI. Klub przy Studziennej – Biblioteka ul. Gomulickiego 13

Zygmunt DOBROWOLSKI (1913-1990)  herbu Doliwa – mgr filologii klasycznej, długoletni zasłużony nauczyciel języka łacińskiego w I LO w Ostrołęce w l. 1949-1986. Więzień hitlerowskich obozów w Oświęcimiu i   Mathausen-Ebensee. Profesora łaciny wspomina córka Krystyna Psarska - Majkowska

• 20.11. (środa), godz. 10.30 – Eliminacje finałowe XXXVI Konkursu Recytatorskiego „Kurpie Zielone w literaturze”. GOKBiS w Lelisie

• 21.11 (czwartek), godz. 18.00 – Ostrołęcki Album Pamięci: JAN MIECZYSŁAW GÓRZYŃSKI. MBP ul. Głowackiego 42

Jan M. Górzyński (1909-1982), zasłużony nauczyciel muzyki, w latach 1959-1971 uczył w Liceum Pedagogicznym w Ostrołęce. W latach wojny prowadził tajne nauczanie, uczestnik Ruchu Oporu w szeregach Armii Krajowej. Założyciel Zespołu Pieśni i Tańca w LP. Opracował na chór i orkiestrę wiele pieśni patriotycznych i ludowych. Współorganizator corocznych Dni Folkloru Kurpiowskiego. Profesora Górzyńskiego wspominają uczniowie LP.

• 29.11 (piątek), godz. 11.00Uroczyste Spotkanie Laureatów Konkursu Poetyckiego „Kurpie Zielone w literaturze”. Gminna Biblioteka Publiczna w Kadzidle

• 29.11 (piątek), godz. 18.00 Karol Samsel i Jego Goście: MŁODA OSTROŁĘKA LITERACKA i prezentacja książki pt. Otwieranie głosu. Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42

W niniejszym tomie „otwierają” swój głos kolejno – Emilia Brulińska, Monika Dębowska, Julia Lenkiewicz, Katarzyna Łada, Natalia Madrak, Natalia Modzelewska, Karolina Pianka, Dżesika Weronika Szymczyk, Szymon Białobrzewski, Sebastian Suchecki, a także Wiktoria Kot. To nie tylko dziesięć kunsztownie wydzielonych obszarów indywidualnej, młodzieńczej jeszcze ekspresji. To zazwyczaj zbiór cennych wyznań: własnej zasady poetyckiej, reguły literackiej, swojego twórczego credo. (dr hab. Karol Samsel – z Przedmowy do książki).

• 29.11 (piątek), godz. 18.1558 spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Temat: Powieść „Nieznana terrorystka” – Flanagan Richard. Klub przy Studziennej – Biblioteka ul. Gomulickiego 13

• 30.11 (sobota), godz. 10.00 – 13.00  Warsztaty literackie. Prowadzi dr hab. Karol Samsel. Klub przy Studziennej – Biblioteka ul. Gomulickiego 13