Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki zapraszają w październiku  2019 r.

5 października (sobota), od godz. 16.15 – V OGÓLNOPOLSKA NOC BIBLIOTEK ph. Znajdźmy wspólny język.  (MBP, ul. Głowackiego 42) - oddzielny program.

8 października (wtorek), godz. 18.00 -  Zgromadzenia zakonne w Ostrołęce w okresie wojny i okupacji (1939-1944). Prelekcja: dr hab. Jan Mironczuk (Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

JAN MIRONCZUK - historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii, zajmuje się mniejszościami religijnymi. Jest nauczycielem w II Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce, a także wykładowcą w Wyższej Szkole Teologiczno-Społecznej w Warszawie i wykładowcą oraz członkiem Rady Naukowej Wyższego Baptystycznego Seminarium Teologicznego w Warszawie. Wiceprezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego.

10 października, godz. 12.00 – 16.00  I OSTROŁĘCKIE TARGI KSIĄŻKI REGIONALNEJ (MBP, ul. Głowackiego 42, I piętro).

Do udziału w Targach zapraszamy wydawców z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego. Zaproszeni zostaną również wybrani wydawcy z sąsiednich powiatów. Targi mają na celu prezentację wydawnictw regionalnych (książek, czasopism, ebooków, płyt i innych), które ukazały się w ostatnich latach, a ich tematyka dotyczy naszej małej ojczyzny. Mają one również umożliwić zakup regionaliów przez biblioteki publiczne, szkolne i inne, a także przez osoby prywatne.

15 października (wtorek), godz. 18.00 – Ostrołęcki Album Pamięci: BERNARD KIELAK (Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

BERNARD KIELAK - etnograf, badacz Kurpiowszczyzny, animator życia kulturalnego, działacz i przewodnik turystyczny PTTK, działacz OTN, dyrektor Muzeum Okręgowego w Ostrołęce (1975-1982, 1990-1998).

17 października (czwartek), godz. 18.00 – KLUB PODRÓŻNIKA: AUSTRALIA – opowieść multimedialna z podróży po kraju kangurów i misia koali: Hanna Gawrońska (Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42).

18 października  (piątek), godz. 18.15  - 57 spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI.   (Klub przy Studziennej Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

22 października (wtorek), godz. 10.00 – Debata: WIKTOR GOMULICKI jako INTELIGENT W ZWIERCIADLE SWOJEJ EPOKI. Prowadzący debatę dr Damian MAKUCH i dr hab.  Karol SAMSEL – pracownicy naukowi Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego (Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42).

Projekt: Z Ostrołęki wyszedł w świat / współpraca Muzeum Kultury Kurpiowskiej

25 października (piątek), godz. 18.00 – KAROL SAMSEL i jego gość: PIOTR KĘPIŃSKI i prezentacja książki pt. Po Rzymie. Szkice włoskie (Klub przy Studziennej, Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

PIOTR KĘPIŃSKI - polski poeta, krytyk literacki, eseista. Studiował filologię polską na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Publikował m. in. w  Rzeczpospolitej, Życiu, Tygodniku Powszechnym oraz w Twórczośći. Juror Literackiej Nagrody Europy Środkowej- Angelus (2007-2016) a od 2017 r. w jury Wrocławskiej Nagrody Silesius. Mieszka obecnie w Rzymie. Współpracuje z Nową Europą Wschodnią. Opublikował osiem tomów poetyckich i kilka książek krytyczno-literackich.  W roku 2015 ukazała się jego książka, napisana wspólnie ze znanym litewskim pisarzem  Herkusem Kunciusem Rozmowa Litwina z Polakiem.  Najnowsza książka to zbiór esejów pt. Po Rzymie. Szkice włoskie (2019,  Forma).

"Włochy w książce Piotra Kępińskiego są żywe i autentyczne. I niemiłosiernie ambiwalentne. Przyciągające i odpychające zarazem. Pachnące i śmierdzące. Rozwrzeszczane i milczące w skupieniu. Chaotyczne i precyzyjne. Pełne przemocy i nadzwyczaj delikatne. Wzniosłe i niskie. Wielkie i małe". Tomasz Stawiszyński. "Świetna książka – od dawna żaden tom eseistycznych tekstów nie sprawił mi tak wiele przyjemności i satysfakcji w trakcie lektury." Leszek Bugajski.  Możliwość zakupu książki z autografem autora.

Projekt: Przystanek Literacki Ostrołęka

26 października  (sobota), godz. 10.00 – 13.00 - Warsztaty literackie prowadzi dr hab. KAROL SAMSEL (Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

29 października (wtorek), godz. 18.00 – BOŻENNA PARZUCHOWSKA  (Klub przy Studziennej Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

BOŻENNA BEATA PARZUCHOWSKA - poetka, prozaik, eseista, satyryk, scenarzystka, reżyser teatralny, animatorka kultury, inicjatorka i koordynatorka Mazowieckich Konkursów Literackich, autorka wydawnictw indywidualnych oraz redaktorka licznych wydawnictw zbiorowych, Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych nagród literackich i prestiżowych wyróżnień, założycielka i przewodnicząca Koła Miłośników Sztuki TARAS i Teatru Trzech Pokoleń. Członek Oddziału Ciechanowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich i Zawiązku Literatów na Mazowszu oraz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

Zapraszamy do zwiedzania wystaw:

OSTROŁĘKA- WRZESIEŃ 1939; NIGDY WIĘCEJ.  Wystawa fotografii, obrazujących Ostrołękę i okolice jesienią 1939 r. (Budynek MBP ul. Głowackiego 42 - hol parter)

WIKTOR GOMULICKI.  Z OSTROŁĘKI WYSZEDŁ W ŚWIAT. (Budynek MBP ul. Głowackiego 42 - hol I piętro).