Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki zapraszają we wrześniu 2019 r.

3 września (wtorek), godz. 18.00 V PUŁK UŁANÓW ZASŁAWSKICH W WOJNIE OBRONNEJ 1939 r., a także o wojennych i powojennych losach ostrołęckich ułanów. Prelekcja JERZEGO DZIEWIRSKIEGO.  Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

4 września (środa), godz. 18.00 - Spotkanie z cyklu: dr Karol SAMSEL i Jego Gość: KAZIMIERZ BRAKONIECKI oraz prezentacja książki pt. Twarze świata.  Projekt: Przystanek literacki Ostrołęka. Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

KAZIMIERZ BRAKONIECKI - poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor, tłumacz literatury francuskiej, autor antologii literackich, animator kultury, kurator wystaw plastycznych. Mieszka w Olsztynie. Jako poeta debiutował w prasie literackiej w 1975. Jest autorem ponad trzydziestu książek poetyckich oraz eseistyczno-autobiograficznych, w tym wielu nagrodzonych. Jego utwory tłumaczono na wiele języków, głównie na niemiecki, francuski i litewski. Twórczość Brakonieckiego obecna jest w licznych antologiach polskiej poezji współczesnej w kraju i za granicą. Współzałożyciel i współtwórca olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”  oraz Fundacji „Borussia”. Współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny pisma „Borussia. Kultura. Historia. Literatura”. Najnowszą książkę Twarze świata wydało Wydawnictwo Forma w Szczecinie.

7 września (sobota), godz. 12.00 – 16.00 - VIII CZYTANIE NARODOWE – Piknik Czytelniczy na Fortach Bema. W roku 2019 czytamy polskie nowele.  Pomnik Mauzoleum, ul. Warszawska /współpraca z Muzeum Kultury Kurpiowskiej .

10 września (wtorek), godz. 18.00 – Prezentacja książki ZBIGNIEWA ZYŚKA pt. CHŁOPIEC.  Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Zbigniew Zyśk – ostrołęczanin, menadżer, romantyk, animator kultury, pasjonat, znawca win, poezji i mikroekonomii.
Powieść Chłopiec (premiera 2019) to mroczny thriller o złych wyborach w złym świecie. Główny bohater  Mateusz rzuca się w wir nocnego życia w wielkim mieście. W przeciwieństwie do ojca, gliniarza, rujnuje swoje życie osobiste i zawodowe. Przy życiu utrzymuje go głód doznań, prymitywnych i hedonistycznych, oraz pewien dług… Powieść powstała na podstawie scenariusza filmowego, napisanego przez autora na konkurs "Script pro 2013 - Wajda School" pt. "Tracąc swoją religię".

12 września (czwartek), godz. 18.00 - Prezydenci - naukowcy II Rzeczypospolitej, czyli rzecz o GABRIELU  NARUTOWICZU I IGNACYM MOŚCICKIM. Prelekcja DARIUSZA MARKA SRZEDNICKIEGO. Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42.

13 września (piątek), godz. 16.00 – 19.00 - Warsztaty literackie prowadzi dr hab. KAROL SAMSEL. Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

17 września (wtorek), godz. 18.00POD OKUPACJĄ SOWIECKĄ (1939-1941) – o życiu w podostrołęckich gminach wcielonych do ZSRR w październiku 1939 r.  Prelekcja JERZEGO DZIEWIRSKIEGO.  Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

24 września (wtorek), godz. 18.00OSTROŁĘKA CZYTA GUSTAWA HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO. Zbiór opowiadań pt. Gorący oddech pustyni – z komentarzem filologicznym dr. hab. Karola Samsela. Klub przy Studziennej Biblioteka, ul. Gomulickiego 13. Współpraca z Zarządem Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Gustaw Herling-Grudziński (1919 - 2000) – polski pisarz, eseista, krytyk literacki, dziennikarz, żołnierz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu. Aresztowany przez NKWD po agresji ZSRR na Polskę, podczas próby przejścia niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej. Żołnierz w Armii gen. Andersa. Po wojnie dał się poznać jako krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przez cały okres PRL  pozostał na wygnaniu jako polski emigrant polityczny. Kawaler Orderu Orła Białego. Rok 2019 jest Rokiem Gustawa Herlinga – Grudzińskiego. Zarząd Oddziału SBP zaprasza we wrześniu, październiku i listopadzie na spotkania promujące twórczość wielkiego pisarza i działacza.(Projekt z dofinansowaniem Samorządu Miasta Ostrołęki).

26 września (czwartek), godz. 17.30JACEK FEDOROWICZ – aktor, mistrz satyry prezentuje swoje archiwum dowcipu czyli książki pt. W zasadzie tak i Chamo Sapiens. Spotkanie poprowadzi dziennikarz  Marcin Michrowski. Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42.

Jacek Fedorowicz od zawsze zajmuje się zawodowo rozśmieszaniem. Jego słynne monologi, felietony wygłaszane na estradach, w studiach radiowych i telewizyjnych to niedościgniony wzór wyrafinowanego humoru i błyskotliwej ironii. Książki J. Fedorowicza to zbiór monologów, dialogów, skeczy i scenek a wszystko wspaniale zilustrowane przez samego Autora. Pretekstem do stworzenia felietonów bądź „dialożków ponadczasowych” może być wszystko - kolejkowe rodaków rozmowy, wieczorne wydanie telewizyjnego serwisu informacyjnego, banały z głośników dworcowych, wynik meczu, a nade wszystko ocean bezwstydu przedstawicieli polskiej sceny politycznej. Wobec czujnego ucha satyryka nikt nie może czuć się bezpieczny. Wrodzona dyplomacja i dobre maniery pozwalają Fedorowiczowi bezlitośnie karcić mentalnych abnegatów, autorów ramówkowej mielizny, populistów i tanich graczy. Ale nie ma tu jadu, zawiści ani miażdżącej krytyki. Za to jest wirtuozeria celnej riposty, polot i inteligencki smaczek.
Możliwość zakupu książek z autografem autora.

27 września (piątek), godz. 18.15  - 56 spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI.  Klub przy Studziennej Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Ponadto od 2 września czynna będzie WYSTAWA FOTOGRAFII, obrazujących Ostrołękę i okolice jesienią 1939 r. (Budynek MBP ul. Głowackiego 42 - hol parter).