w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęcekampania m

Z przyjemnością informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce przystąpiła do ogólnopolskiej akcji, która rozpocznie się we wrześniu 2019 r.
Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” organizowana jest przez Instytut Książki, a finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nawiązuje do kampanii pro czytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy także w dorosłym życiu i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.
Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Chcemy zachęcić rodziców do odwiedzania Filii dla Dzieci i Młodzieży oraz filii osiedlowych znajdujących się  na terenie miasta Ostrołęki i codziennego czytania z dzieckiem!

Każde dziecko w wieku przedszkolnym,  które odwiedzi bibliotekę biorącą udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej:
- książkę dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka
- Kartę Małego Czytelnika.
Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice – przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania bibliotek i regularnego czytania dzieciom. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytanie generacyjne „Mała książka – wielki człowiek”.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce serdecznie zaprasza Małych Czytelników i ich Rodziców do odwiedzenia  we wrześniu wybranej filii osiedlowej MBP i wzięcia udziału w projekcie.