Wypożyczalnia Główna poleca

Maria DeSanctis / 100 miejsc we Francji, które każda kobieta powinna odwiedzić -  „To zapierający dech w piersiach rajd po zabytkach, miejscach pamięci, winnicach, najpiękniejszych ogrodach, lawendowych polach, kawiarniach i restauracjach, dużych miastach i najdalszych zakątkach”.

Bea Uusma / Ekspedycja – Historia jednej z najśmielszych i najbardziej tajemniczych wypraw na biegun północny. Losy Salomona Andréego i jego dwóch towarzyszy prawdopodobnie nigdy nie zostaną do końca wyjaśnione, ale autorka „Ekspedycji” dociera do prawdy tak blisko, jak tylko się da.

Dariusz Rosiak /Żar -  „ Żar? Jaki żar? Na malijskiej pustyni spałem w dwóch swetrach i śpiworze, W Addis Abebie marzłem w nocy na kość, a w Akrze w czasie harmatanu czułem się jak w saunie suchej.”

Andrzej Stasiuk / Jadąc do Babadag –    Książka o podróży przez zapomnianą Europę, tę, która zawsze była uważana za gorszą i zacofaną. Autor podróżuje samochodem, autostopem, pociągiem.  Polska Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Albania, Mołdawia, to kraje, które opisuje. Zwiedza rozrzucone wioski, zapomniane, czarujące miasta i wsie. Interesują go przede wszystkim ludzie i ich mentalność.

Jaume Sanllorente / Uśmiechy Bombaju - Historia człowieka, który postanowił zmienić swoje dotychczasowe życie i poświęcić się  dla ratowania dzieci, które w rozumieniu społeczeństwa Indii dziećmi nie są bądź też nie zasługują na to by żyć.

Pindral Marek / Chiny od góry do dołu - to opowieści z dwuletniego pobytu Autora w Państwie Środka. Porusza on  tak wiele tematów, że w zasadzie książka zamiast być typowo podróżniczą staje się dodatkowo reportażem politycznym.

Gutowski Marcin / Ziemia Święta - „Najbardziej pożądany kawałek pustyni” to nie tylko cel religijnych pielgrzymek i miejsce nieustannego wyniszczającego konfliktu. Zamieszkiwana przez Żydów, muzułmanów i chrześcijan Ziemia Święta, choć podzielona betonowym murem, dla tysięcy ludzi jest przede wszystkim domem.

Dobra krew / Skopek Magdalena - Trzeba mieć naprawdę dużo odwagi, żeby zdecydować się na spędzenie dwóch miesięcy w rodzinie nienieckich koczowników, w tundrze, w skrajnym zimnie.

Magiczne zakątki / Leszek Matela - Magiczne zakątki Leszka Mateli to możliwość odkrycia miejsc mocy regionu Podlasia, Suwalszczyzny, Mazur i ziemi łomżyńskiej dzięki geomancji i sposobom wykorzystywania pozytywnych energii. Odkrywanie na nowo cudownych źródeł i miejsc kultu jest drogą do rozwoju duchowego i metafizycznego nawiązania współpracy z podświadomością naszych przodków.

Dziewczyny z podróży / J. Baggett, H. C. Corbett, A. Pressner - Zostawiły przyjaciół, chłopaków, pracę, aby odnaleźć to, co w życiu najważniejsze. Niezwykły pamiętnik Jen, Holly i Amandy - dwudziestoparolatek, które wybrały się w roczną podróż dookoła świata. Ze starszyzną Yagua w Puszczy Amazońskiej strzelają z dmuchawek, na brazylijskich plażach uczą się capoeiry, pracują jako wolontariuszki w kenijskiej szkole, wraz z tubylcami z plemienia Hmong wędrują po Wietnamie, zwiedzają Australię.

Monsun przychodzi dwa razy / Anna Janowska - Ziarenko pieprzu. Czy coś tak małego i – zdawałoby się – nieistotnego może kryć w sobie fascynującą historię? Anna Janowska przekonuje, że niejedną! Wykorzystując pieprz jako pretekst do podroży, rusza do Omanu, na Zanzibar i do Kerali w Indiach, skąd przyprawa ta pochodzi.

Wisłą w głąb Polski / Tomasz A. Krajewski - Tomasz Andrzej Krajewski podjął się niezwykłej podróży, przepłynął kajakiem rzekę Wisłę. Dzięki niej odkryjecie m.in., dlaczego Nieszawa to wędrujące miasto, która wyspa na Wiśle jest największa, czy warszawski "Herbatnik" jest jadalny i jakie zwyczaje mają wonnice piżmówki.

Siedem razy świat / Aleksandra i Jacek Pawliccy -  Aleksandra i Jacek Pawliccy od lat każdy urlop wykorzystują na to, żeby odkrywać razem świat. W odwiedzanych miejscach wcale nie odpoczywają, tylko oglądają wszystko, co się da, fotografują i opisują. „Siedem razy świat” to opowieści, których kluczem są: tatuaż, dżungla, sierociniec, plaża, ryby, szaman, przemiana.