Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce zapraszają w  kwietniu 2019

Z Ostrołęki wyszedł w świat.  Ostrołęcki Rok Wiktora Gomulickiego (1848-1919)

W programie m.in.

1. Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych na przygotowanie pracy plastycznej inspirowanej wierszem autorstwa Wiktora Gomulickiego „Narew” (Moja rzeka). Więcej mbpostroleka.pl lub   www.muzeum.ostroleka.pl   a także w każdej bibliotece osiedlowej.
  2. Piknik plenerowy pt. „Imieniny Wiktora”  - 29 czerwca  na terenie Pomnika -Mauzoleum Żołnierzy Poległych w Bitwie pod Ostrołęką 26 maja 1831 r. (Forty Bema).
  3. Spotkania popularyzujące Wiktora Gomulickiego i jego twórczość (wykłady, debaty, wspólne czytanie poezji i prozy jego autorstwa). Pierwsze czytanie:  Poezja Wiktora Gomulickiego  -  9 kwietnia, godz. 18.00  w Klubie przy Studziennej
  4. Wystawa „Wiktor Gomulicki. Z Ostrołęki wyszedł w świat”. MBP (I piętro) – czynna od 14 lutego do 25 października 2019 r.

Organizatorzy Roku Wiktora Gomulickiego: Miejska Biblioteka Publiczna,  Muzeum Kultury Kurpiowskiej,  Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki.

5 kwietnia (piątek), godz. 18.00 – Spotkanie z cyklu KAROL SAMSEL i Jego Gość : JAKUB  SAJKOWSKI i prezentacja książki pt. Zestaw do kaligrafii. Spotkanie realizowane w ramach projektu Przystanek literacki Ostrołęka /  Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Jakub Sajkowski (ur. 1985) – poeta, lektor języków, tłumacz, recenzent. Absolwent filologii rosyjskiej i angielskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Redaktor działu krytycznego w „sZAFie”. Wydał książki poetyckie: Ślizgawki (2010), Google Translator (2015) i najnowszy Zestaw do kaligrafii (2018). Wiersze publikował m.in. w „Pro Arte”, „Arteriach”, „Dwutygodniku”, “Art Papierze”, „Wakacie”, na stronie internetowej Biura Literackiego oraz w lokalnym wydaniu „Gazety Wyborczej”.  Laureat kilku konkursów poetyckich, ostatnio im. Klemensa Janickiego, „O Laur Czerwonej Róży” oraz Konkursu Krytycznoliterackiego Pulsu Literatury w Łodzi.

6 kwietnia (sobota), godz. 10.00-13.00 – Warsztaty literackie. Prowadzi dr Karol Samsel. / Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

9 kwietnia (wtorek), godz. 18.00 – Ostrołęka czyta poezję WIKTORA GOMULICKIEGO. Komentarz filologiczny dr Karol Samsel. Spotkanie realizowane w ramach projektu Wiktor Gomulicki. Z Ostrołęki wyszedł w świat / MBP, ul. Głowackiego 42 – I piętro.

11 kwietnia (czwartek), godz. 18.00 – Prezentacja książki pt. Doktor Józef Psarski. Ostrołęczanin XX wieku. (Wspomnienia). Redaktor Anna Nosek przy współpracy Krystyny Psarskiej – Majkowskiej.  /MBP, ul. Głowackiego 42.

Józef Piotr Psarski (ur. 19 marca 1868 w Grabowej, k. Piotrkowa Trybunalskiego, zm. 6 października 1953 w Ostrołęce) – lekarz, działacz narodowy, społeczny i oświatowy, członek stowarzyszeń niepodległościowych. Założyciel Gimnazjum, Szkoły Rzemieślniczej, Żeńskiej Szkoły Rzemieślniczej, Uniwersytetu Ludowego. Jeden z najbardziej zasłużonych ludzi dla Ostrołęki i okolic. Pośmiertnie (2003) odznaczony Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Miasta Ostrołęki”.

25 kwietnia (czwartek), godz. 18.00 – Spotkanie z historią regionu. Prelekcja dr. Jerzego Kijowskiego nt. Ostrołęka i Ostrów Maz. – podobieństwa i różnice w ich dziejach  / Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

26 kwietnia (piątek), godz. 18.15 – 52. Spotkanie  Dyskusyjnego Klubu Książki / Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Konkursy 2019

Zapraszamy do udziału w Konkursach:

• XXVII Ostrołęcki Konkurs Literacki im. Dionizego Maliszewskiego (konkurs ogólnopolski). Konkurs adresowany do młodzieży w wieku 16-35 lat. Wiersze na Konkurs należy nadsyłać w wersji elektronicznej do 24 maja 2019 r. (do północy). Uroczystość wręczenia nagród podczas Dionizji’2019, które odbędą się w dn. 25-28 lipca br.
  • XXVII Konkurs Poetycki „Pierwszy krok w poezję”  dla młodzieży w wieku 13 – 18 lat. Termin  składania prac konkursowych mija 30 kwietnia br. Spotkanie laureatów i wręczenie nagród zaplanowano 6 czerwca br. w MBP (ul. Głowackiego 42).
  • XXXII Ostrołęcki Konkurs Recytatorski „Pierwszy krok w poezję” dla uczniów klas I-III ostrołęckich szkół podstawowych.  Spotkanie finałowe  Konkursu odbędzie się 16 maja br. o godz. 17.00 w MBP (ul. Głowackiego 42).

Wszelkie dodatkowe informacje oraz pełne regulaminy konkursów dostępne na stronie www.mbpostroleka.pl