Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
20.03.2015, godz. 18.15 Tematem spotkania będzie twórczość Tadeusza Konwickiego..
Description slide 8.

Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki w Ostrołęce zapraszają w marcu 2019 r.

5 marca (wtorek), godz. 18.00 –  Spotkanie z cyklu OSTROŁĘCKI ALBUM PAMIĘCI: LESZCZYŃSCY Z OSTROŁĘKI / Cukiernia pp. Leszczyńskich, ul. Głowackiego 14.

Cukiernia Leszczyńskich działa od 1918 r. w tym samym niemal miejscu. To nie tylko słodkości, które oferuje, ale to również bogata historia jednego z ostrołęckich rodów. Założyciel Cukierni Wacław Leszczyński przybył do Ostrołęki w 1918 r. z Sokołowa.

12 marca (wtorek), godz. 18.00 – Prezentacja najnowszej książki KAROLA SAMSELA pt. Autodafe 2 /Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.
KAROL SAMSEL - poeta, krytyk literacki, doktor nauk humanistycznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, ostrołęczanin. Autodafe 2 jest czternastą książką poetycką w jego dorobku twórczym. Książkę wydało szczecińskie wydawnictwo Forma.
Poematy Karola Samsela trzeba czytać inaczej. W innych wymiarach i nie według zasad, do których nas przyuczono. Bez zrozumienia. Trzeba się dać ponieść zgęszczonym asocjacjom, chaosom, które nosi pod czaszką tak zwany oczytany człowiek. Czy to znaczy, że należy się im poddawać? W żadnym wypadku. Trzeba stawiać opór, dawać odpór, bo dopiero w takim zderzeniu wyświetla się cień znaczenia albo wirująca gwiazda Nietzschego. To oznacza, że jest to poezja doświadczenia. /Piotr Mitzner/

14 marca (czwartek), godz. 18.00 – Prezentacja książki WITOLDA KUCZYŃSKIEGO z Czarni pt. Nasze dziedzictwo. /MBP, ul. Głowackiego 42.

WITOLD KUCZYŃSKI – pedagog, instruktor ds. folkloru i tańca, animator życia kulturalnego w Czarni i w regionie, pomysłodawca i realizator wielkich imprez folklorystycznych, np.  „Na łowy”. Niestrudzony popularyzator folkloru kurpiowskiego, kolekcjoner zdjęć i innych materiałów dokumentujących życie i folklor kurpiowski.  

15 marca (piątek), godz. 16.00-19.00 – Warsztaty literackie. Prowadzi dr Karol Samsel. / Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

19 marca (wtorek), godz. 18.00 – Spotkanie z cyklu ULICAMI WSPOMNIEŃ: WIELKA POWÓDZ W OSTROŁĘCE 1979, a także o wcześniejszych powodziach. Prezentacja zdjęć i filmów  z komentarzem historycznym dr. Jerzego Kijowskiego. / Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Można przynieść własne zdjęcia i podzielić się własnymi wspomnieniami z tamtych wydarzeń.

21 marca (czwartek), godz. 18.00 –   Ostrołęcka premiera filmu pt. W jasnym niebie przebywam. Po projekcji filmu dyskusja z udziałem reżysera DARII GALANT. //MBP, ul. Głowackiego 42.

Daria Galant- powieściopisarka, poetka, reżyser. Miłośniczka koni. Autorka filmów dokumentalnych, scenariuszy, scenografii, kompozycji malarskich. Od kilku lat mieszka w Długosiodle w dworku „Olchowe łąki”, gdzie prowadzi dom pracy twórczej oraz stadninę koni. Najnowszy film Darii Galant W jasnym niebie przebywam jest filmem dającym nadzieję.  Widz oddala się z pośpiesznego świata i niezauważalnie dla siebie wchodzi w życie bohaterów. To film o sile woli i nierozerwalnych więzach miedzyludzkich. Niesie nową jakość patrzenia na życie i oczywiście  wyśmienitą dawkę kina autorskiego.

26 marca (wtorek), godz. 18.00 - KAROL SAMSEL i Jego Gość : MAKSYMILIAN TCHOŃ. Spotkanie realizowane w ramach projektu Przystanek literacki Ostrołęka  /Klub przy Studziennej - Biblioteka ul. Gomulickiego 13.

Maksymilian Tchoń - (ur. 1987 roku w Tarnowie) – poeta, eseista i redaktor. Absolwent polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Stowarzyszenia Twórczego Artytyczno-Literackiego (STAL) z siedzibą w Krakowie. Redaktor Almanachu Literackiego Młodych Synekdocha. Redaktor naczelny internetowego czasopisma BibliotekaeSynƎkdochy. Jest inicjatorem spotkań poetyckich  Gentelmani poezji. Tłumaczony na język angielski. Zaangażowany w wolontariat krakowskiego oddziału Wolontariatu pomocy dzieciom. Autor wielu tomów poetyckich.

28 marca (czwartek), godz. 18.00 – W KLUBIE PODRÓŻNIKA: RUANDKA W AFRYCE, CZYLI Z PIEKŁA DO RAJU": Multimedialna relacja z podróży LESZKA SZCZASNEGO /MBP, ul. Głowackiego 42.

LESZEK SZCZASNY - fotograf, podróżnik, pisarz, filozof, społecznik, artysta, politolog, animator kulturalny, autor książki "Świat na wyciągnięcie ręki"... czyli jak to mówią: człowiek renesansu. Więcej na: www.leszekszczasny.pl.

Multimedialna relacja z wyprawy do serca Afryki, do Ruandy. To mały podrównikowy (k)raj tysiąca wzgórz i miliona uśmiechów. Piekło, jakim były bratobójcze walki pomiędzy Tutsi i Hutu w 1994 r. odchodzi powoli i skutecznie na drugi plan. Wraz z autorem odwiedzimy stolicę Kigali, zwaną Singapurem Afryki, spędzimy wigilię nad jeziorem Kivu, przy granicy z Kongiem. Na wsi z kolorowo poubieranymi pasterkami przemierzymy plantacje kawy i herbaty, zatańczymy na wiejskim weselu i festynach ludowych, odwiedzimy  rozśpiewane i roztańczone świątynie chrześcijańskie….

W trakcie spotkania będzie dostępna książka pt. Świat na wyciągnięcie ręki. Dzięki esencjonalnej i wciągającej narracji ma swój niepodrabialny styl. Jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje – zachęca do odkrywania świata na własną rękę. więcej o książce na:  www.leszekszczasny.pl.

29 marca (piątek), godz. 18.00 – Dyskusyjny Klub Książki:  Bóg rzeczy małych/ autorka Arundhati Roy   /Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.