Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki zapraszają w lutym 2019 r.

Sto lat temu 14 lutego 1919 r. zmarł w Warszawie WIKTOR GOMULICKI,  poeta, prozaik, bibliofil, patron MBP, urodzony w Ostrołęce 17.10.1848. Z tej okazji zapraszamy na debatę literacką i na otwarcie wystawy, obrazującej życie i działalność wielkiego ostrołęczanina.  Z Gomulickim i jego twórczością spotkamy się wielokrotnie w kolejnych miesiącach tego roku. Zaprosimy Państwa na spotkania z poezją i prozą Gomulickiego, na piknik literacki, a także na imieniny Wiktora. Dzieci i młodzież zaprosimy do udziału w konkursach, inspirowanych jego twórczością.  Szczegółowy program przekażemy już wkrótce.

5.02 (wtorek), godz.18.00 – Wieczór autorski MARII PAWŁOWSKIEJ i prezentacja książki pt. Wiersze dla Miłoszka  (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

MARIA PAWŁOWSKA – poetka i działacz kultury. Współpracuje z Fundacją Kulturalne Kurpie i Kołem Przyjaciół Teatru i Biblioteki przy MGBP w Myszyńcu. W 2010 r. wydała drukiem tomik wierszy pt. Jestem. Swoje wiersze publikowała w licznych antologiach i czasopismach, m.in.  w „Przydrożach”  i niemieckim magazynie polonijnym „Twoje Miasto”. Mieszka w Myszyńcu. Członek Stowarzyszenia Autorów Polskich.

7.02 (czwartek), godz.18,00 – Prezentacja książki pt. „FELIETONY ANNY WOŁOSZ (MBP ul. Głowackiego 42)

ANNA WOŁOSZ – Dziennikarka, autorka publikacji, szczególnie o życiu kulturalnym i literackim w regionie. Współpracowała z Wojciechem Woźniakiem przy redagowaniu „Pracowni”. Obecnie związana z „Tygodnikiem Ostrołęckim”. Książkę pt. „Felietony” wydało Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki.

12.02 (wtorek), godz. 18.00 Spotkanie z cyklu ULICAMI WSPOMNIEŃ : Lata dwudzieste, lata trzydzieste czyli wirtualny spacer po dawnej Ostrołęce (prezentacja zdjęć Ostrołęki z lat 1918-1939) (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

14.02 (czwartek), godz. 12.00 – Debata literacka nt. „WIKTOR GOMULICKI, poeta, prozaik, odkrywca C. Norwida” z udziałem prof. dr hab. Wiesława Rzońcy (Uniwersytet Warszawski) i dr. Karola Samsela (UW) „”   (MBP ul. Głowackiego 42).

WIKTOR GOMULICKI urodził się w Ostrołęce 17.10. 1848 r. – wybitny polski poeta, prozaik, bibliofil, był pierwszym który ogłosił wielkość Norwida. Zmarł 14 lutego 1919 r. (100). Debata otwiera Ostrołęcki Rok Wiktora Gomulickiego.

19.02 (wtorek) godz. 18.00 – Spotkanie z cyklu dr Karol Samsel i Jego gość: TOMASZ DALASIŃSKI (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

TOMASZ DALASIŃSKI (ur. 1986) – polski poeta, prozaik i badacz literatury.  Laureat Nagrody Głównej X Tyskiej Zimy Poetyckiej w 2010 (za projekt tomu Zeitmusik)  oraz nominowany do Nagrody Głównej XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina w 2008. Publikował na łamach m.in. Kresów, Czasu Kultury, Toposu, Frazy, Odry, Rity Baum, Wakatu, Zeszytów Poetyckich oraz Ha!artu. Redaktor naczelny półrocznika Inter-.Literatura-Krytyka-Kultura. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, 2014). Redaktor książek naukowych i krytycznych. Wydał 6 książek poetyckich, najnowsza to Większe (2018).

21.02 (czwatek),  godz. 18.00 – Wieczór poetycko-muzyczny z okazji Dnia Języka Narodowego  (MBP ul. Głowackiego 42).

22.02 (piątek), godz. 16.00 – 19.00 Warsztaty literackie prowadzi dr Karol Samsel.  (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

22.02 (piątek), godz. 18.15 - Pięćdziesiąte (jubileuszowe) spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI (Biblioteka dla Młodzieży, ul. Gomulickiego 13, I piętro)

26.02 (wtorek), godz. 18.00 -  Spotkanie  z cyklu „Ostrołęcki  ALBUM PAMIĘCI” – Wspomnienie  HENRYKA KRAUZEGO, ostrołęczanina, artysty –plastyka, pedagoga   (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

28.02 (czwartek), godz. 18.00  W KLUBIE PODRÓŻNIKA: „ALFABET IRANU, czyli nie bójmy się Persji” – multimedialna  pełna humoru, barwnych anegdot, nieznanych faktów i opowieści – relacja z podróży MICHAŁA SZULIMA. Spotkanie jest ilustrowane zdjęciami oraz filmami z podróży  (MBP ul. Głowackiego 42).

MICHAŁ SZULIM  - charyzmatyczny dziennikarz i autor audycji w Radiu Dla Ciebie, doświadczony podróżnik, współpracownik  pisma podróżniczego „All Inclusive”, twórca popularnej strony o podróżach: www.MiejsceZaMiejscem.pl , autor piosenek dla polskich artystów. Założyciel i lider zespołu Plateau, z którym nagrał 5 płyt i zagrał ponad 700 koncertów. Autor tekstów i kompozytor, pomysłodawca albumu „Projekt Grechuta”. Współpracował także z innymi artystami, m.in.: z Renatą Przemyk, Markiem Jackowskim, Martyną Jakubowicz, Adamem Nowakiem (Raz Dwa Trzy), Małgorzatą Ostrowską, Magdą Umer, Krzysztofem Kiljańskim. Współautor przeboju „Niebezpiecznie piękny świt”.

Poprowadzę moich słuchaczy w fascynujące miejsca: z dala od luksusowych hoteli, czy utartych szlaków. Przejedziemy się lokalnym transportem, poznamy opowieści miejscowych, zwyczaje i tamtejszą kuchnię...