Miejska Biblioteka Publiczna i Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki  zapraszają w styczniu  2019

10.01 (czwartek), godz. 18.00 –  WIECZÓR NOWOROCZNY : Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Ostrołęce, prezentacja medialna wydarzeń 2018 r., herbatka noworoczna  (MBP, ul. Głowackiego 42).

17.01 (czwartek), godz. 18.00 – Wieczór autorski  JERZYNY BEATY BRYŁY i prezentacja  tomiku  wierszy pt. Chwile uważne oraz wystawa obrazów Jej autorstwa pt.  „Między marzeniami barw”. Autorka pochodzi z Ostrołęki, obecnie mieszka w Kaliszu (MBP, ul. Głowackiego 42).

JERZYNA BEATA BRYŁA, urodziła się w Ostrołęce, obecnie mieszka w  Kaliszu.  Z zawodu jest architektem  krajobrazu. Pracuje jako  nauczyciel przedmiotów zawodowych  o tematyce ogrodniczej (technikum ogrodnicze, technikum architektury krajobrazu, kursy florystyczne).  W chwilach wolnych  pisze wiersze i maluje  obrazy. Inspiracją jej twórczości poetyckiej i plastycznej często bywa krajobraz miejsca urodzenia.

18.01 (piątek), godz. 16.00 – 19.00 – Warsztaty literackie. Prowadzi dr KAROL SAMSEL (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

22.01 (wtorek), godz. 18.00 – Spotkanie z cyklu : dr Karol Samsel i jego gość: KAZIMIERZ BRAKONIECKI (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

KAZIMIERZ BRAKONIECKI - poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor, tłumacz literatury francuskiej, autor antologii literackich, animator kultury, kurator wystaw plastycznych. Mieszka w Olsztynie. Jako poeta debiutował w prasie literackiej w 1975. Wydał 9 książek poetyckich. Jego utwory tłumaczono na wiele języków, głównie na niemiecki, francuski i litewski. Twórczość Brakonieckiego obecna jest w licznych antologiach polskiej poezji współczesnej w kraju i za granicą. Współzałożyciel i współtwórca olsztyńskiego stowarzyszenia Wspólnota Kulturowa „Borussia”  oraz Fundacji „Borussia” . Współzałożyciel i pierwszy redaktor naczelny pisma „Borussia. Kultura. Historia. Literatura”. Podczas spotkania zaprezentujemy najnowsze książki K. Brakonieckiego: Obrazy polskie i Cudoziemiec.

24.01 (czwartek), godz. 18.00 – Klub podróżnika: ARUN MILCARZ – multimedialne spotkanie z autorem książki pt. CZAD. W poszukiwaniu straconego… Podczas spotkania możliwość zakupu książki z autografem autora. Kupując książkę wspieramy akcję „Z dżungli na studia”  (MBP, ul. Głowackiego 42).

ARUN MILCARZ - niezależny reporter, podróżnik – eksperymentator,  autor książki o Czadzie, reportaży publikowanych w pismach podróżniczych i filmów dokumentalnych z podróży emitowanych m.in. w TVP1 i TVN. Odbył podróże do Ekwadoru, Indonezji, Papui-Nowej Gwinei, Mongolii, Czadu, na Syberię i Madagaskar, a także podróż autostopem z RPA do Libii. Za książkę o Czadzie otrzymał Nagrodę Magellana w kategorii najlepsza książka reportażowa. Twórca autorskiego Kabaretu Podróżniczego. Od wielu lat podróżuję z kamerą próbując dowiedzieć się, jak rzeczy mają się naprawdę. Działam przeważnie w pojedynkę, wnikając w życie ludzi. Dzięki odbytym podróżom wiem, że tylko przez doświadczenie pracy i wspólnego jedzenia można wejść w szczerą relację z drugim, odległym nam kulturowo człowiekiem. Poprzez pracę i mieszkanie z tubylcami, poznaję ich rodziny, codzienne życie i rytuały.

25.01 (piątek), godz. 18.15 – 49. spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI. Temat spotkania:  powieść: Śniadanie u Tiffaney’go – Trumana Capote. (Klub przy Studziennej - Biblioteka, ul. Gomulickiego 13).

31.01 (czwartek), godz. 18.00 – Prezentacja książki pt. Wpisani w życie Twoje Stanisławie. Wspomnienia o dr. Stanisławie Pajce.  - pod red. dr. Jerzego Kijowskiego (wydawca Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe (MBP, ul. Głowackiego 42).

9 grudnia 2018 r. minęła pierwsza rocznica śmierci STANISŁAWA PAJKI - doktora nauk humanistycznych, znanego i zasłużonego regionalisty, badacza i niestrudzonego popularyzatora  Kurpiowszczyzny. Był współzałożycielem Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego i Związku Kurpiów, autorem kilkunastu książek i ponad 600 artykułów.