Miejska Biblioteka Publiczna im. Wiktora Gomulickiego oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Bibliotek i Książki zapraszają we wrześniu 2018 r.

11 września (wtorek), godz. 18.00 – LIBERACKIE KLIMATY czyli Wieczór BARBARY ZAKRZEWSKIEJ i prezentacja Jej książki pt. Sylwia rerum. Wieczór inauguruje Rok Kulturalno-literacki 2018/2019 w MBP (Projekt: Przystanek literacki Ostrołęka) - współpraca Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki (Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42).
BARBARA ZAKRZEWSKA - ostrołęczanka, emerytowana nauczycielka języka polskiego i angielskiego, poetka, autorka opowiadań. Opublikowała cztery książki poetyckie: Drobinki wieczności, Ziarna chwil i Nadnarwiański piasek, oraz  Ikebanę. Od trzech lat hobbystycznie zajmuje się liberaturą.  Najnowszą książkę (zbiór krótkich próz) pt. Sylwia rerum wydało  Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki.

15 września (sobota), godz. 11.00 –  Jak radzić sobie z natrętnymi myślami. Warsztaty nt.  Czytanie na receptę czyli o terapeutycznej roli literatury. Prowadzący Piotr Słabek z Krakowa. Spotkanie pierwsze. Współpraca Oddział Ostrołęcki Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13, parter).

18 września (wtorek), godz. 18.00 – Spotkanie z dr. ZENONEM KRAJEWSKIM (ps. Niwen) – autorem sagi o wojennych losach mieszkańców Łomży i okolic pt. Meandry losu (tom I pt. Pozbawieni Ojczyzny, tom II – Pod sowieckim butem). / Projekt : Ojczyzna – gdy myślę…. /Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

DR ZENON KRAJEWSKI - historyk, pasjonat historii ziemi łomżyńskiej. Autor sagi pt. Meandry losu,  której głównymi bohaterami są mieszkańcy Łomży i okolic podczas II wojny światowej. Dotychczas ukazały się  dwa tomy:  I tom pt. Pozbawieni Ojczyzny (akcja rozgrywa się między 1 a 17 września 1939 r.). Natomiast tom II  pt. Pod sowieckim butem (wyd. 2018) opisuje dzieje mieszkańców terenów na wschód od Ostrołęki, które znalazły się pod okupacją sowiecką, wcielone do Radzieckiej Republiki Zachodniej Białorusi w okresie od 17 września 1939 do połowy roku 1941. Kolejne tomy sagi w pisaniu.

20 września (czwartek), godz. 18.00 –  Spotkanie z cyklu: dr Karol SAMSEL i Jego Gość: prof. ZBIGNIEW CHOJNOWSKI. / Projekt: Przystanek literacki Ostrołęka / Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

Prof. ZBIGNIEW CHOJNOWSKI  – poeta, krytyk i historyk literatury, profesor zwyczajny nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zajmuje się m.in. historią poezji polskiej  XX i XXI w.  oraz literaturą Warmii i Mazur. Jako poeta debiutował w 1993 r. tomem poezji Śniardwy. Najnowszy tom pt. Zawsze gdzieś jest noc ukazał się w 2018 r. nakładem Wydawnictwa FORMA w Szczecinie.

21 września (piątek), godz. 16.00 – 19.00; Warsztaty literackie prowadzi dr KAROL SAMSEL /Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

25 września (wtorek), godz. 18.00 – Spotkanie z cyklu: dr Karol SAMSEL i Jego Gość: RAFAŁ RUTKOWSKI / Projekt: Przystanek literacki Ostrołęka /Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

RAFAŁ RUTKOWSKI  - poeta, absolwent filologii polskiej i kulturoznawstwa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Laureat projektu Połów 2014.  Autor książki poetyckiej Chodzę spać do rzeki (2015), za którą otrzymał wyróżnienie  w XII Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji” na najlepszy debiut poetycki roku.  Organizuje cykl spotkań poetyckich „Przystanek poetów” w Centrum Kultury w Lublinie.  Najnowsza książka poetycka pt. Wywołuję siebie z ruin ukazała się w 2018 r. nakładem WBPiCAK w Poznaniu.

26 września, godz. 18.00 – Spotkanie z historią regionu: Bracia Zbierzchowscy z Rzekunia - bohaterowie wiedeńskiej odsieczy 1683r. (W 335 rocznicę Wiedeńskiej Wiktorii). Prelegent mgr Grzegorz Korsak / Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13.

27 września (czwartek) – TEATR URWIS dla DZIECI: godz. 9.30 (sześciolatkowie) spektakl pt. Sklep z zabawkami, godz. 11.00 (klasy I i II SP),  spektakl pt. Pippi wędrowniczka. /Czytelnia MBP, ul. Głowackiego 42

28 września (piątek), godz. 18.15  - 44 spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI.  Tematem będzie zbiór opowiadań pt. Grochów autorstwa Andrzeja Stasiuka // Klub przy Studziennej Biblioteka, ul. Gomulickiego 13/

29 września (sobota), godz. 11.00 –  Jak radzić sobie z natrętnymi myślami. Warsztaty nt.  Czytanie na receptę czyli o terapeutycznej roli literatury. Prowadzący PIOTR SŁABEK z Krakowa. Spotkanie drugie /Klub przy Studziennej – Biblioteka, ul. Gomulickiego 13, parter/

W październikowej ofercie m.in. (zapowiedź):

•    Teatr Arlekin dla dzieci – BRZECHWA dzieciom.
•    Spotkanie w Klubie Podróżnika z KONRADEM  PONTKIEM  pt. Najpiękniejsze szczyty Afryki.
•    O dramatach KAROLA WOJTYŁY opowie dr Karol Samsel (w 40. rocznicę pontyfikatu Św. Jana Pawła II).
•    Spotkanie z ROBERTEM KANIĄ, autorem książki pt. Wołynie.
•    Prezentacja książki pt.  POWIAT OSTROŁĘCKI (wydawca OTN).

Szczegóły na plakatach po 20 września.

Serdecznie zapraszamy.