Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
20.03.2015, godz. 18.15 Tematem spotkania będzie twórczość Tadeusza Konwickiego..
Description slide 8.

Zaginiona dziewczyna, Gillian Flynn – Nick i Amy Dunne uchodzą za parę idealną i właśnie obchodzą piątą rocznicę ślubu. Jednak za nim zdążą ją uczcić Amy znika z ich wielkiego domu nad rzeką Missisipi. Podejrzanym zostaję mąż, który najwyraźniej coś kręci, kłamie i szokuje nie odpowiednim zachowaniem. Jednocześnie próbuje udowodnić swoją niewinność. Trzymająca w napięciu do ostatnich stron historia małżeństwa, które nie jest tak idealne jak mogłoby się wydawać.

Ostre przedmioty, Gillian Flynn – Camille Preaker po krótkim pobycie w klinice psychiatrycznej wraca do pracy reporterki w „Daily Post” i otrzymuje zlecenie na artykuł o tajemniczych zabójstwach dwóch małych dziewczynek w jej rodzinnym miasteczku.
Z niechęcią wraca do wspaniałej wiktoriańskiej rezydencji, w której się wychowała, gdzie zaczyna ją prześladować wspomnienie tragedii z dzieciństwa. Stara się odkryć prawdę o brutalnych zbrodniach. Wszystkie tropy prowadzą jednak w ślepą uliczkę i zmuszają Camille do rozwikłania zagadki własnej przeszłości, której musi stawić czoło.

Noce i Dnie, Maria Dąbrowska – historia Barbary Ostrzeńskiej, która z powodu zawodu miłosnego traci nadzieję na szczęśliwe życie, w końcu jednak  wychodzi za mąż z rozsądku za Bogumiła Niechcica. Maria Dąbrowska stworzyła barwną opowieść o życiu rodziny szlacheckiej na tle burzliwej historii Polski.

Mistrz i Małgorzata, Michaił Bułhakow – jedna z najważniejszych powieści XX w., pełna tajemnic, zagadek, niedopowiedzeń i symboli. Główny wątek prowadzi nas przez Moskwę lat 30-tych XX w. i historię miłosną tytułowych bohaterów aż po spotkanie z samym Szatanem, który odwiedził ZSRR. Poznajemy też historię Poncjusza Piłata, która została wpleciona w główną narrację.

Kasacja, Remigiusz Mróz – pierwsza z serii książek o wybuchowym duecie prawniczym Chyłka -  Oryński. Syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawę prowadzi Joanna Chyłka, która nie przebiera w środkach, by odnieść zwycięstwo w batalii sądowej. Pomaga jej młody aplikant Kordian Oryński, który jest zafascynowany swoją przełożoną.  Zagłębiamy się wraz z prawnikami w świat pełen intryg i manipulacji, gdzie każdy prowadzi własną grę.

Oskarżenie, Remigiusz Mróz -Od serii brutalnych morderstw pod Warszawą minęły cztery lata. Sprawcę ujęto, skazano, a potem osadzono w więzieniu. Dowody wskazujące na dawną legendę „Solidarności” były nie do podważenia. Mimo to pewnego dnia mecenas Joanna Chyłka otrzymuje list od żony skazańca, w którym kobieta twierdzi, że odkryła nowe dowody na niewinność męża. Prawniczka przypuszcza, że to jedna z wielu spraw, którym nie warto poświęcać uwagi…aż kobieta ginie, a materiał DNA jednej z ofiar zabójcy zostaje odnaleziony w innym miejscu przestępstwa. W dodatku wszystko wydaje się w jakiś sposób związane z Kordianem Oryńskim...

Szeptucha, Katarzyna Berenika Miszczuk – szalona historia Gosławy Brzózki, która po ukończeniu studiów medycznych zostaję praktykantką szeptuchy, wiejskiej znachorki w Bielinach. Gosia nie wierzy w słowiańskich bogów, zabobony, nie cierpi wsi, przyrody i kleszczy. Wszystko jednak zmienia się gdy poznaję przystojnego Mieszka. Miszczuk zaprasza nas do alternatywnego świata, w którym panują słowiańskie bóstwa i pradawne obrzędy. A wszystkiemu winny jest Mieszko I, który nie przyjął chrztu…

Księżniczka z lodu, Camilla Lackberg - w niewielkiej miejscowości na zachodnim wybrzeżu Szwecji, wśród małej, zamkniętej społeczności, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą – w jednym z domów odkryto zwłoki młodej kobiety. Początkowo wszystko wskazuje na samobójstwo, okazuje się jednak, że Alex została zamordowana. Prywatne śledztwo rozpoczyna Erika Falck – pisarka i przyjaciółka Alex z dzieciństwa, do której dołącza miejscowy policjant Patrik Hedström. Doskonałe studium psychologii zbrodni i za razemopowieść obyczajowa z ciekawie nakreślonymi postaciami i interesującym obrazem szwedzkiej prowincji. Pierwsza z serii książek o Fjallbace.   

Czarownica, Camilla Lackberg - zaginięcie czteroletniej Linnei z gospodarstwa koło Fjällbacki przypomina tragiczne wydarzenie sprzed trzydziestu lat. Z tego samego miejsca zginęła wtedy mała dziewczynka, której ciało znalezione w pobliskim leśnym jeziorku. Do morderstwa przyznały się dwie trzynastolatki, potem to odwołały, jednak sąd uznał je za winne, chociaż jako nieletnie nie trafiły do więzienia. Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede zaczynają szukać związku między obiema sprawami, chociaż początkowo sami w niego nie wierzą. Pomaga im Erika Falck, która pracuje nad książką o zbrodni sprzed lat.

Dziewczyna z pociągu, Paula Hawkins - Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem, który zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. W jednym z nich mieszka, para idealna, a przynajmniej tak jej się wydaje. Nagle któregoś dnia widzi coś wstrząsającego, ale tylko przez chwile i mimo woli staję się świadkiem w sprawie morderstwa.

Turkusowe szale, Remigiusz Mróz – fabularyzowana opowieść o 307 Dywizjonie Nocnym Myśliwskim „Lwowskich Puchaczy”, który w czasie II wojny światowej patrolował brytyjskie niebo. W nocy Polacy patrolują niebo, a w dzień zmagają się z aklimatyzacją wśród „herbaciarzy”, starymi samolotami, brakiem zaufania, barierami językowymi  i… z niemieckim szpiegiem.

Ósme życie, Nino Haratischwili - Monumentalna, przerażająca i piękna zarazem powieść, rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku. W dwóch tomach autorka zawarła historię życia jednej rodziny na tle burzliwej historii Gruzji. Na początku XX w. przychodzi na świat Stazja Jaszi, córka najsłynniejszego w carskiej Rosji gruzińskiego wytwórcy czekolady. W raz z nią i jej rodziną podróżujemy od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn. To przepiękna historia o miłości, namiętności, śmierci, straszliwej wojnie ale też i o nadziei.

Genialna przyjaciółka, Elena Ferrante - sześćdziesięcioletnia Elena Greco dowiaduje się, że Lila, jej przyjaciółka z czasów dzieciństwa, zniknęła bez śladu. Elena przypuszcza, że jej przyjaciółka wprowadziła w życie swoje największe pragnienie by zniknąć ze świata, w którym żyła, usunąwszy przedtem wszelkie ślady swojego istnienia. Chcąc poznać prawdę o powodach, które pchnęły Lilę do tego, Elena postanawia opowiedzieć niezwykłą historię ich przyjaźni. I tak rozpoczyna się podróż w przeszłość, która przenosi nas w lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku, na przedmieścia Neapolu.

Mała zagłada, Anna Janko - Sochy na Zamojszczyźnie, 1 czerwca 1943 roku. Wystarczyło parę godzin, by wieś przestała istnieć, budynki zostały spalone, a mieszkańcy rozstrzelani. Pośród zgliszczy pozostał jeden dom, nieliczni dorośli i kilkoro dzieci.
Wśród nich — dziewięcioletnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko. Dziewczynka widziała, jak Niemcy mordują jej rodzinę. Nieludzki obraz towarzyszył jej przez lata spędzone w domu dziecka, by nigdy nie dać o sobie zapomnieć…
Brutalna, naturalistycznie opisana historia pacyfikacji polskiej wsi i traumy, która ciągnie się przez pokolenia.

Pod kloszem, Meg Wolitzer - historia Jam Gallahue, która przebywa w Wooden Barn, szkolnym ośrodku terapeutycznym w Vermoncie, i  chodzi na przeznaczone tylko dla wybranych uczniów (rzekomo odmieniające życie) lekcje pt. „Specjalne zagadnienia z literatury angielskiej” poświęcone wyłącznie twórczości Sylvii Plath. Jam wciąż nie może otrząsnąć się po stracie ukochanego chłopaka. Wszystko się zmienia kiedy zadanie domowe polegające na pisaniu pamiętnika otwiera Jam i pozostałym uczniom drogę do innego świata, nazwanego przez nich Belzharem, dziewczyna odkrywa rzeczywistość, w której czas staje w miejscu, a ona znów może poczuć obecność Reeve’a. Jednak zapełniając kolejne strony dziennika, Jam musi zmierzyć się z prawdą i zdecydować, jak wiele jest gotowa poświęcić, by odzyskać to, co utraciła.

Saszeńka, Simon Sebag Montefiore - powieść przedstawiająca dramatyczne losy trzech kobiet z bogatej rodziny pochodzenia żydowskiego na tle burzliwych dziejów Rosji od czasów cara Mikołaja II do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Tytułowa bohaterka, córka bankiera z Petersburga, tuż przed rewolucją angażuje się w podziemny ruch rewolucyjny. Poznaje przywódców bolszewickich, zostaje sekretarką Lenina i żoną wysokiego oficera NKWD. W latach trzydziestych nawiązuje burzliwy romans z pisarzem... Bohaterką ostatniej części powieści, której akcja rozgrywa się w 1994 roku, jest wnuczka Saszeńki, młoda absolwentka historii.

Rok 1984, George Orwell - Wielki Brat Patrzy. Najbardziej znana książka Orwella, w której przestrzegał świat przed komunizmem, mimo upływu lat nadal aktualna, choć światu nie grozi widmo komunizmu. Orwell ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej  słusznej wiary. Świat w którym każda sekunda życia jest kontrolowana i prześwietlana, ludzie czują się bezradni, samotni, a miłość jest zbrodnią.

Klub Matek Swatek, Ewa Stec – Jeśli martwisz się, że Twoja córka jeszcze nie ma męża, a Twój syn wciąż jest kawalerem tozgłoś się do Klubu Matek Swatek. Już wkrótce Twoje dziecko "przypadkowo" pozna kilka osób, w których może się zakochać, a z jedną z nich ułoży sobie życie! Beata - matka Anki, ponad trzydziestoletniej panny - postanawia uszczęśliwić córkę. Korzysta z pomocy Klubu Matek Swatek. Nie wie jednak, że jej córka już w dniu przeprowadzki do nowego mieszkania poznaje dwóch przystojnych mężczyzn. Jeden jest Anką wyraźnie zainteresowany, drugi... jeszcze bardziej.  Przezabawna historia o miłości i nie tylko…

Igrzyska śmierci, Suzzane Collins – pierwszy tom bestsellerowej trylogii Suzanne Collins. To opowieść o świecie Panem rządzonym przez okrutne władze, w którym co roku dwójka nastolatków z każdego z dwunastu dystryktów wyrusza na Głodowe Igrzyska, by stoczyć walkę na śmierć i życie. Bohaterką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a już to zasługuje na miano prawdziwej walki o przetrwanie...

Domofon, Zygmunt Miłoszewski - pierwszy tom znakomitej trylogii o prokuratorze Szackim! Wysoki, szczupły, w nienagannie skrojonym garniturze i wkurzony, że znowu kogoś zamordowano po siedemnastej, prokurator zaczyna nowe śledztwo. Jeden z uczestników niekonwencjonalnej terapii grupowej metodą Hellingera, w której pacjenci wcielali się w role swoich bliskich, zostaje zamordowany. Według oficjalnej wersji zabójstwo było przypadkowe, a głównym celem sprawcy miała być kradzież. Prokurator Szacki próbuje znaleźć przyczynę zabójstwa i odnaleźć sprawcę.