1. Ptasi śpiew Faulks

I wojna światowa i miłość, obie te rzeczy zostawiają ślad w życiu człowieka. A czasem „inni muszą urodzić nasze dzieci”. Na podstawie książki powstał film „Wojna i miłość”

2. Michalina Wisłocka: sztuka kochania gorszycielki Ozminkowski

Niezwykle życie niezwykłej kobiety. Dziś byłaby bywalczynią pierwszych stron gazet, a wydarzeniami z życia p. Michaliny można by obdarzyć kilka kobiet.

3. Spóźnieni kochankowie Wharton

On na zakręcie, ona u kresu życia. Miłość nie zna wieku. Ale czasem trzeba na nią czekać całe życie. I do tego Paryż w tle.

4. Zorkownia Kaluga

Książka powstała na podstawie bloga o tym samym tytule. Niezwykła droga. Dla jednych ku śmierci na hospicyjnym łóżku, dla innych w dalsze życie.

5. Jeździec miedziany Simons

6. Tatiana i Aleksander Simons

7. Ogród letni Simons

Spotkali się w oblężonym Leningradzie. Przeżyli, chociaż nie było łatwo. Teraz muszą się zmierzyć ze światem. Znów wojna i miłość na całe życie.

8. Gra Endera Card

Pierwsza część cyklu, nie tylko dla młodzieży. Książka o przyjaźni i odpowiedzialności za innych.  Gra nie zawsze jest tylko grą.

9. Marsjanin Weir

Wielka przygoda na czerwonej planecie w amerykańskim stylu. Na podstawie książki powstał film pod tym samym tytułem z Mattem Damonem w roli głównej.

10. Miłość ponad czasem Niffenegger

Jak to jest podróżować w czasie.  Każdy czasem chce wrócić i coś zmienić. A co zrobić żeby jednak nic się nie zmieniło?

11. Życie na pełnej petardzie Kaczkowski

Wywiad z ks. Janem Kaczkowskim o życiu, chorobie i śmierci. Żyć też trzeba się uczyć.

12. Lala Dehnel

Jak uhonorować ukochaną szaloną babcię? Napisać o niej książkę.

13 Służące Stockett

Losy kobiet. Służących i ich Pań. Czy kolor skóry tak bardzo je różni?

14. Autostopem przez galaktykę Adams

Najsłynniejsza powieść Adamsa. Specyficzna, nie każdy polubi ten rodzaj humoru. Warto jednak spróbować. Powieść drogi, tylko, że ciągle się trochę chichocze.

15. Emma Austen

Typowa powieść romantyczna. Jak to u Austen trochę intrygi i wielka miłość. Bywa, że szczęście siedzi obok i popija herbatę.

16. Ania z Zielonego WzgórzaM. Montgomery

Klasyka powieści dla dziewcząt. Jeśli nie czytałaś w dzieciństwie, trzeba koniecznie nadrobić, może z własną córką.

17. Nigdziebądź N. Gaiman

Czyli tam gdzie podziała się słynna Londyńska mgła. Powieść zaadaptowana ze scenariusza serialu telewizyjnego z 1996 r.

18. Straż! Straż! Pratchett

Jedna z wielu książek z cyklu Świata Dysku. Angielki humor i drugie dno. Poznajcie kapitana Marchewę. Innych też poznajcie :)

19. Wyspa szatana Minkowski

Dorastanie nie jest łatwe, a świat nie jest prosty. Czasem po prostu trzeba uciec, choćby od samego siebie.

20. Lolita Nabokow

Skandaliczna powieść, za którą autor o mało nie trafił do więzienia. Temat trudny. Nowatorskie podejście. Czy miłość może być zła?