Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce.
20.03.2015, godz. 18.15 Tematem spotkania będzie twórczość Tadeusza Konwickiego..
Description slide 8.

Warto przeczytać:

1. Żeby nie było śladów - Cezary Łazarewicz

Przemyk m

Świetna, głęboko poruszająca książka Cezarego Łazarewicza jest próbą wyjaśnienia zagadek, jakie powstały po śmierci zakatowanego Grzegorza Przemyka. Czyta się ją jak dobry kryminał, choć od początku wiemy, kto stoi za śmiertelnym pobiciem. Do końca jednak pozostaje pytanie: kto zabił osobiście. Łazarewicz tropi gigantyczną machinę PRL, opisuje kłamstwa, propagandę, manipulacje, zastraszanie świadków etc. - wszystko co nie powinno się zdarzyć w zetknięciu maturzysty-poety z przerośniętym, pełnym arogancji aparatem komunistycznej władzy.

2. Czas pokaże- Jeffrey Archer

Archer m

Jest to początek epickiej sagi o burzliwym życiu Harry’ego Cliftona. Autor wspaniale odmalował klimat międzywojennej Anglii, dzieciństwo i dorastanie chłopców, których połączyła wielka przyjaźń, mimo konfliktu między ich bliskimi. Jest tu też miejsce na pierwszą miłość, rodzinne tajemnice, bolesne macierzyństwo, pełne poświęceń, ale i dumy…
Bogata, oryginalna fabuła i błyskotliwy styl sprawiają, że od powieści trudno się oderwać. Ta pierwsza część sagi kończy się w zaskakujący sposób, niemal każąc czytelnikowi jak najszybciej sięgnąć po kolejny tom.

3. Korea Północna, tajna misja w kraju wielkiego blefu – John Sweeney

Korea m

Korea Północna jest intrygującym tematem dla wszystkich interesujących się polityką i historią współczesnego świata. To zaintrygowanie wynika oczywiście ze ścisłej izolacji przepływu informacji - w obie strony. W związku z tym każda opowieść kogoś kto znalazł się TAM musi zaciekawić. I fakt, że autor był TAM, jest największym ale nie jedynym walorem tej książki.

4. Buddenbrukowie - Mann Tomasz

Mann mBuddenbrookowie są pierwszą powieścią Tomasza Manna, która oddana została do rąk czytelników w roku 1901 i od razu zdobyła młodemu pisarzowi rozgłos na całym świecie. Jest to historia czterech pokoleń rodziny kupieckiej, na przykładzie której autor ukazuje procesy zachodzące w mieszczaństwie niemieckim na przełomie XIX i XX wieku. Piękny, i bogaty jest język utworu. W połączeniu z treścią tworzy niepowtarzalne wrażenie. Nic dziwnego, że właśnie za tę powieść autor dostał nagrodę Nobla.

5. Biała Wilczyca – Theresa Revay

Wilczyca m

Przepiękna historia o walce, , zdradzie, przemocy i ludzkiej nienawiści. Ale też o pięknej miłości, wytrwałości i wierze w dobroć człowieka. Ta mieszanka uczuć, bardzo sugestywne tło historyczne powoduje, że tę opowieść rozgrywającą się na przestrzeni lat : początek 1917 rok Piotrogród - koniec 1944 Berlin/Paryż czyta się zachłannie i na bezdechu.

6.S ekretne życie drzew

Sekretne m

„Sekretne życie drzew” sprawiło, że inaczej spojrzałam na otaczające mnie drzewa, na ich korę, gałęzie, koronę, ogólną budowę. Peter Wohlleben w ciekawy sposób opisał sposoby porozumiewania się drzew, obronę przed szkodnikami, opiekowanie się zagrożonymi sąsiadami, rozmnażanie, współistnienie ze światem zwierząt…Książka skierowana do osób wrażliwych, ciekawych świata, ciekawych przyrody.

7. Dziewczynka w czerwonym płaszczyku – Roma Ligocka

Dziewczynka m

Autobiograficzna powieść autorki o życiu w czasie wojny i w latach powojennych. Rewelacyjna, napisana pięknym językiem, wciągająca tak, że chce się ją przeczytać od razu. Autorka jest pochodzenia żydowskiego, lata wojny, pobyt w getcie krakowskim, ukrywanie się u polskiej rodziny oraz czas powojenny jest opisany oczyma dziecka, z jego perspektywy i jego odczucia.

8. Wszystkie wojny Lary – Wojciech Jagielski

Lara m

„Wszystkie wojny Lary” to przejmująca historia matki dwóch synów z małej wioski na czeczeńsko-gruzińskim pograniczu .To bardzo aktualna książka, opowiadająca o rozpadającym się świecie i wielkich zagrożeniach nadciągających nad zachodnią cywilizację. Jest to lektura niezwykle poruszająca i zmuszająca do zadawania sobie wielu pytań.

9. Dzienniki Kołymskie – Jacek Hugo Bader

Bader m

Bardzo dobry reportaż z trwającej jeden miesiąc wyprawy dziennikarza Jacka Hugo-Badera na Kołymę. Autor koncentrował się głównie na życiu zwykłych ludzi, ale czasem nawiązywał do historii i okrutnych czasów zesłań syberyjskich. Ilość bieżących przygód autora z poznanymi ludźmi oraz ich opowiadania są w takiej ilości, że nie sposób ich streścić.

10. Caryca – Ellen Alpsten

Caryca m

Fascynująca historia niewiarygodnego awansu Marty Skowrońskiej, córki chłopa pańszczyźnianego z Inflant, która została pierwszą sprawującą realną władzę carycą Rosji. Towarzyszyła Piotrowi Wielkiemu w niezliczonych kampaniach wojennych i urodziła mu tuzin dzieci, godząc się z przedwczesną śmiercią większości z nich. Walczyła o Piotra, kochała go i oszukiwała- caryca Katarzyna była kobietą o niezwykłej sile.

11. Amy. Moja córka – Mitch Winehouse

Amy m

Amy Winehouse - kontrowersyjna, bardzo utalentowana i dość popularna piosenkarka. Jej głos znany jest większości społeczeństwa, jej piosenki zdobyły popularność wśród młodych odbiorców muzyki, a na koncertach zjawiały się tłumy. Jednak coś innego sprawiało, że nazwisko tej artystki dość często widniało na pierwszych stronach gazet. Media donosiły o hucznym życiu Amy, o jej uzależnieniach i zachowaniach, które nie zawsze były przemyślane.

Cudowna książka! Dzięki połączeniu tego, co osobiste, prywatne i publiczne, jest to niezwykle szczera i wzruszająca podróż przez życie wspaniałej artystki. Wyjątkowy pamiętnik autorstwa Mitcha, który znał ja najlepiej.

12. Motylek -  Katarzyna Puzyńska

Motylek m

Mała wioska mazurska, w której nic się nie dzieje, a wszyscy wiedzą o sobie wszystko, aż do pewnego momentu.....Historia trzymająca w napięciu do samego końca, mająca początek w latach 50-tych, zakończona w 2013 roku. To co zostało głęboko ukryte w przeszłości wypływa w przyszłości. Mieszkańcy Lipowa z ich codziennymi troskami, policjanci zmagający się z problemami, które ich przerastają. Samotny ojciec niewydolny wychowawczo, tajemniczy bloger opisujący wydarzenia z życia codziennego wsi, przemoc w rodzinie, dylematy nastolatków i wiele innych wątków.     Wspaniały debiut autorki!

13. Korona śniegu i krwi – Elżbieta Cherezińska

Korona m

Rewelacyjna powieść historyczna, obyczajowa i fantasy. Znakomite połączenie gatunków. Autorka w świetny sposób przedstawiła zawiłe losy Polski, gdy Przemysław II dokonywał zjednoczenia poprzez swoją koronację. Bohaterowie i dialogi są w genialny sposób skonstruowane, przedstawienie losów Przemysława II i samej postaci Jakuba Świnki- bardzo żywe.
Dzięki takim zabiegom książkę czyta się szybko i z zapartym tchem.
Polecam!

14. Stulecie winnych, Ci którzy przeżyli – Ałbena Grabowska

Stulecie m

Fascynująca saga rodziny Winnych z dramatycznymi wydarzeniami XX wieku w tle. Przejmujący kawał historii, wyjątkowa i spójna fabuła, ciekawi i rozmaici bohaterowie ich przyziemne, a jakże aktualne problemy. Pierwszy tom powieści zatytułowany "Ci którzy przeżyli" obejmuje lata 1914-1939 czyli czas zawieruchy wojennej i okres międzywojenny, a kończy się dokładnie 1 września 1939roku rozstrzelaniem mieszkańców Brwinowa na miejscowym rynku.

15. GórFanka, Moje ABC w skale i lodzie – Anna Czerwińska

GórFanka m

Anna Czerwińska, wybitna polska himalaistka w niesamowicie barwny sposób przybliża czytelnikowi początki swojej drogi w górach. Ze szczegółami opisuje problemy, które musiała pokonać by znaleźć się na wielkich ścianach - stawiane jej zarówno przez ludzi, słaby technicznie sprzęt, swój organizm czy też bezwzględną naturę. Sposób opowieści jest prosty, bezpretensjonalny, bardzo często zabawny. Jednym zdaniem świetna i przyjemna lektura, kwalifikująca się do tych, które czytamy jednym tchem.

16. Milion małych kawałków – Frey James

Milion m

Książka, przy której w każdej chwili można wpaść w złość, frustrację, śmiech i płacz. Dogłębnie wzrusza! Pozwala zajrzeć w umysł i psychikę człowieka uzależnionego, zrozumieć go i polubić. Pomimo tak trudnego tematu jaki podejmuje jest optymistyczna i do końca nie pozwala stracić nadziei. Polecam czytelnikom o mocnych nerwach.

17. Morfina – Szczepan Twardoch

 Morfina m

Powieść Szczepana Twardocha rozgrywa się jesienią 1939 roku. Mimo że osadzenie historii w czasie okupacji niemieckiej przywołuje jednoznaczne skojarzenia, w „Morfinie” brak czynów chwalebnych, brak obrazów Polaka patrioty gotowego za ojczyznę walczyć i oddawać życie. Zamiast tego funkcjonuje antybohater Konstanty Willemann, morfinista i pijak. Świetna powieść na wszystkich płaszczyznach: narracyjnej, językowej, dialogowej oraz fabularnej.

18. Szachinszach – Kapuściński Ryszard

Szachinszach m

„Szachinszach” to książka fascynująca, gdyż w ciekawy sposób przedstawia pozornie egzotyczną rzeczywistość. Kompozycja tekstu jego języka i masa zawartych ciekawostek i interesujących szczegółów sprawiają , że jest to książka , której lektury nie daje się przerwać. Wymaga ona jednak od czytelnika odrobiny orientacji w niuansach historii najnowszej i niewielkiego chociaż zainteresowania sprawami polityki. Polecam wszystkim zainteresowanym tematem.

19. Małe życie – Hanya Yanagihara

Małe m

Małe życie” jest historią czterech przyjaciół, którzy kończą studia i stają przed próbą tworzenia swojego dorosłego życia. Poznajemy ich, gdy to wszystko dopiero próbują osiągnąć i towarzyszymy im przez ponad czterdzieści lat. To poruszająca do głębi opowieść o życiu w wielkim mieście, które daje szansę na zapomnienie o przeszłości, oraz o życiu w bólu, który nie pozwala zapomnieć. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci. Gorąco polecam!