Drogi czytelniku!

Dyskusyjny Klub Książki poleca do przeczytania:

dkkwm

A lasy wiecznie śpiewają – Trygve Gulbranssen

„ Zadziwiająca książka, piękna (…)kultowa powieść skandynawska”

Targowisko próżnościWilliam Makepeace Thackeray

„Jest to książka bardzo wartościowa. Ukazuje mentalność społeczeństwa angielskiego w okresie schyłku Napoleona. Przedstawia, jak można było się wznieść na wyżyny życia społecznego nie mając pieniędzy, oraz jak wszystko stracić i jak potem żyć. Świetnie ujęty został temat przyjaźni żołnierskiej i pokazane, jak ona wyglądała. Uważam, że mimo podtytułu "Powieść bez bohatera", ta książka ma dwie bohaterki. I to z ich perspektywy poznajemy XIX-wieczną Anglię.”

Poskromienie złośnicy – Wiliam Szekspir

Jedno z pierwszych dzieł Szekspira, komedia, która kończy się happy endem…

Lampart – Tomasi di Lampedusa, Giuseppe

„Lampart” to literacki odpowiednik oryginalnych jajek Faberge. Zachwyca już jego skorupka: mieniąca się i skrząca w oku czytelnika, przykuwająca uwagę, a to eleganckim porównaniem, a to ozdobnym opisem przyrody.

Sztukmistrz z Lublina - Singer Isaac Bashevis

„Książka ta powinna być pozycją obowiązkową dla każdego fascynata literatury. Niepowtarzalny klimat, wspaniale zarysowane charaktery, odpowiednie tempo akcji, żywe dialogi.”

Prawiek – Olga Tokarczuk

„Prawiek” jest powieścią niezwykłą i stanowi bardzo ciekawy projekt artystyczny.

Cham – Eliza Orzeszkowa

„Na kartach powieści przenosimy się do polskiej wsi XIX wieku. Wsi zez swoją hierarchią tradycjami i zwyczajami. Spokój osady burzy pojawienie się Franki, zdemoralizowanej przez smutne koleje swojego  losu służącej z miasta. Jest to na pewno bardzo dobra powieść, która porusza jakże aktualne i dziś problemy, choć realia się zmieniły”

Dziewczyna z tatuażami – Joyce Carol Oates

"Dziewczyna z Tatuażami" fascynuje i zarazem drażni. Funduje czytelnikom huśtawkę emocjonalną, gdyż bohaterowie wzbudzają litość i współczucie na przemian z odrazą i pogardą. Jest duszna i przytłaczająca. Zdecydowanie jednak warta uwagi.”

Śnieg – Orhan Pamuk

To ciekawa, dobrze skonstruowana i napisana klarownym językiem powieść. O Turcji można dowiedzieć się z niej więcej  niż z setki artkułów prasowych.

Rozważna i romantyczna – Jane Austen

„Rozważna i romantyczna” (ang. Sense and Sensibility) – pierwsza opublikowana powieść  Jane Austen, wydana w 1811 roku. „Rozważna i romantyczna” jest najbardziej zbliżoną do romansu powieścią Austen, choć charakterystyczne dla tej pisarki trafne obserwacje ówczesnej obyczajowości, humor i interesujące portrety psychologiczne bohaterek sprawiły, że także ta książka cieszy się niesłabnącą popularnością również obecnie.

Bez skazy-  Jonathan Franzen

„Literatura zaangażowana, zmusza do poruszania się po różnych warstwach, by zobaczyć jako miłość prowadzi do samotności…”Powieść o tajemnicach , manipulacjach i kłamstwach.”

Lubonie – Józef Ignacy Kraszewski

Odtwarzając czasy Mieszka, wśród dwóch najważniejszych ówcześnie wydarzeń politycznych autor wyszedł wprawdzie od aktu zawarcia przymierza z czeskim Bolkiem "Lutym", ale uwagę swą skupił na drugim, tj. na chrystianizacji Polski, czemu w całości podporządkował też wątek fikcyjny – dzieje tytułowej rodziny Luboniów. „Utwór ten posiada duże walory artystyczne, wyrażające się w żywo rozwijającej się akcji oraz doskonałej charakterystyce postaci.”

Uległość – Michel Houellebecq

„Houellebecq  kreśli wizję przyszłości, której wielu się dziś obawia. W 2022 roku we Francji wybory prezydenckie wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Ben Abbes, odcinający się od radykalizmu, pogardzający terrorystycznymi metodami. Fascynująca, zadziwiająco pesymistyczna…”

Na zachodzie bez zmian- Erich maria Remarque

„Opisana jest w niej okrutna rzeczywistość wojny oraz głębokie oderwanie od cywilnego życia niemieckich żołnierzy. Książka w dobitny sposób przedstawia wojenną rzeczywistość, niemalże z dziennikarską precyzją. Nie ukazuje heroicznej i bohaterskiej walki żołnierzy na froncie, ale skupia się na ich cierpieniu oraz bezsensowności całego konfliktu.”

Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow

„Bułhakow potrafił świetnie sportretować krzywo otaczającą go rzeczywistość – podkreślał Andrzej Drawicz. Niestety za życia tego wielkiego pisarza niewielu potrafiło to dostrzec. Znakomita, wielowątkowa powieść, weszła na stałe do kanonu literatury światowej.”

Regulamin tłoczni win-  John Winslow Irving

“Książka porusza wiele ważkich zagadnień, jak aborcja, sieroctwo, odnajdywanie swojego miejsca w  życiu.”

Sto lat samotności- Gabriel Garcia Marquez

„Ponad 30 milionów sprzedanych egzemplarzy, przekłady na 35 języków, miano jednej z najważniejszych książek XX w. Powieść totalna napisana w 18 miesięcy. Marquez przedstawia w swej powieści świat, którego integralną częścią są zjawiska fantastyczne. Dla mieszkańców Macondo - miasteczka, w którym rozgrywa się akcja - całkiem naturalna i uzasadniona jest np. obawa przed urodzeniem dziecka ze świńskim ogonem. Nie budzi ich zdziwienia spotykanie zmarłych czy też lewitacja proboszcza.”

Chata- William P. Young

„W czasach, gdy religia staje się coraz mniej istotna, „Chata” zmaga się z ponadczasowym pytaniem: „Gdzie jest Bóg w świecie tak pełnym niewysłowionego bólu?”. Odpowiedzi, które dostanie Mack, zadziwią Was, i być może odmienią tak jak jego”.