Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce  zaprasza w marcu 2016 r.

WIECZORY w ARCE  (MBP, ul. Głowackiego 42)
Koncert Kuby Michalskiego „Ach - poezja”. Na program składają się znane utwory wielkich polskich poetów z muzyką Kuby Michalskiego. Wiersze poważne i humorystyczne, liryczne i patetyczne, patriotyczne i miłosne, czyli to co najpiękniejsze w naszej literaturze, we wszystkich jej barwach i odcieniach. Usłyszą Państwo m.in. utwory Kochanowskiego, Mickiewicza, Norwida, Asnyka, Leśmiana, Staffa, Tuwima i Gałczyńskiego. Można posłuchać w internecie (na YouTube): „Lokomotywa” (Tuwim) https://youtu.be/GMCFtKxKCvc   i  „Lilije”  (Mickiewicz)  https://youtu.be/obd3x7zcRy0
Kuba Michalski komponuje muzykę do wierszy znanych  poetów i  do tekstów własnych. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat” oraz trzy albumy solowe. Był wielokrotnie nagradzany. W MBP wystąpił z recitalami piosenek Jacka Kaczmarskiego (w 2012 r.)  i Leonarda Cohena (w 2011 r.).

3 marca, godz. 18.00

WIECZÓR WIELKANOCNY w ARCE. W programie: Prezentacja dorobku twórczego KRYSTYNY ŁASZCZYCH oraz  otwarcie wystawy Jej prac artystycznych. Wieczór uatrakcyjni Kapela Kurpiowska z Kadzidła p.k. Pawła Łaszczycha.
Krystyna Łaszczych  - twórczyni ludowa, poetka, autorka gadek kurpiowskich, animator kultury kurpiowskiej, pracuje w Bibliotece Publicznej w Dylewie, mieszka w Kadzidle.

17 marca, godz. 18.00
 Ponadto od godz.  15.30 czynny będzie KIERMASZ  KURPIOWSKICH WYROBÓW LUDOWYCH (palmy kurpiowskie, kwiaty z bibuły, pisanki, ozdoby świąteczne)

KLUB PRZY STUDZIENNEJ  (Biblioteka, ul. Gomulickiego 13)

LITERACKI ALBUM PAMIĘCI. Trzecie spotkanie pt.  DIONIZY MALISZEWSKI (1931-1988) - poeta,  publicysta,  działacz  kultury, propagator kultury kurpiowskiej, organizator wielu imprez kulturalnych, inicjator ostrołęckiego życia literackiego, założyciel Grupy Literackiej Narew, członek Związku Literatów Polskich.

15 marca (wtorek), godz. 17.30-19.30

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI:  Moje czytanie poezji.

16 marca (środa), godz. 18.15

SPOTKANIE przy STUDZIENNEJ z Moniką Florek-Mostowską i prezentacja książki pt. Rozmowy o człowieku. Wywiady z ekspertami.
Monika Florek-Mostowska – publicystka, teolog, ostrołęczanka. Fascynują Ją losy różnych dyscyplin naukowych i ich relacja do wiary w Boga oraz do człowieka. Jej publikacje ukazują się  m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Do Rzeczy”. Współpracuje z Papieskim Wydziałem Teologicznym „Bobolanum”, z Pallotyńską Fundacją Misyjną Salvatti.pl Organizuje pomoc medyczną dla Afryki. Książka to zapis rozmów z ekspertami z różnych dziedzin, którzy próbują odpowiedzieć na pytanie, kim jest człowiek, zgłębiają tajniki Wszechświata, przewidują naszą cywilizacyjną przyszłość, prognozują znaczne wydłużenie życia w wysokim komforcie, badają ludzką naturę, próbują rozszyfrować meandry ludzkiej fizjologii, seksualności, intelektu, psychiki i duchowości.

18 marca (piątek), godz. 18.00

ULICAMI WSPOMNIEŃ –  Ostrołęcki klasztor. 350 lat temu (w 1666 r.) rozpoczęto budowę klasztoru Bernardynów z fundacji sędziego Tomasza Gocłowskiego, a w 1696 r. został konsekrowany przez biskupa płockiego Chryzostoma Załuskiego.

29 marca (wtorek), godz. 18.00